achtentachtig ellen. Ten derde, een perceel bosland, groot drie bunders, negenennegentig roeden en dertig ellen. Het perceel weiland kocht Jan Kooijman landman en wonende te Winkel voor 701,— Perceel twee en drie, de kooi, het huisje en het bos werden verkocht voor totaal 2.710,—, door de combinatie Klaas Breebaart, opzichter van de polder Waard en Groet en Reinder Bloemendaal, landman, wonende te Bovenkarspel. Uit deze verkoopakte distilleer ik dat in de loop der tijd het schuurtje bij de kooi is uitgebreid en de laatste decennia tot woonhuis van de kooiker diende. Het kan bijna niet anders dan dat het kleine boerderij woninkje, midden in de Weerepolder, waarin de familie Van der Klooster jarenlang woonde, lang geleden de kooikerswoning was, dicht bij de eendenkooi. Tot de verkoop van deze kooi was de gemeente Winkel geautoriseerd door Zijne Majesteit de koning, krachtens diens besluit van 21 april 1851 nr 15. De Alkmaarse historicus Boer vroeg zich in de vorige eeuw af of een gemeentebestuur omstreeks het midden van de 19e eeuw nog toestemming van de koning nodig had om onroerend goed te verkopen. Boer stelde deze vraag aan het Haagse Rijksarchief. De rijksarchivaris schreef het volgende: volgens artikel 228 van de toen geldende gemeentewet heeft een raadsbesluit tot vervreemden van gemeenteëigendommen, goedkeuring van de koning nodig. De gemeente Winkel had er dus toch wel goed aan gedaan om de koning in het begin van 1851 toestemming te vragen. De Snaphaandeductie Naast de reeds genoemde 'snaphaan-akten' is er door notaris en landmeter Hoflaan ook nog een pleidooi (deductie) opgesteld, dat uit 195 punten bestond en ter beschikking werd gesteld van de baljuw en schout van de Schagerkogge Gerardt Boers, die deze deductie gebruikte tegen Jan Louwrisz Boodt (één van de snaphaanschutters). Uit het gortdroge pleidooi wil ik toch één punt citeren aangaande de afstand van de kooi, waarvandaan is geschoten: terwijl de distantie der plaatse alwaar het faict is gedaan tot de kooi selve. Onwraakbaar consteert uijt het irreprochabele relaas van de gesworen lantmeter Hendrik Hoflaan geproduceert op onsen inventaris litera. Dat deselve tot aan de noord-oosthoek van de voorszvogelkooij is bedragende 340 roeden winkelermaat. En dus 160 roeden meer binnen de distantie als de placaten van den landen requireren.En zo gaat dat nog 7 pagina's door. De vogelkooi in de Kostverlorenpolder Het bleef niet bij één vogelkooi in de Niedorperkogge: tussen Nieuwe Niedorp en 't Veld, in het lage land van de Kostverlorenpolder ontstond in de 17e eeuw ook een vogelkooi. Het consent (vergunning) om de kooi op te mogen richten werd op 1 mei 1648 gegeven. Dit staat in het 15e boek fol. 177 van het register der Appointementen van de rekeningen van Holland te lezen. Jacob Cornelissen uyrwerkmaecker tot Nyerop' gaf aan de Grafelijkheid van Holland te kennen dat hij suppliant gecocht hebbende eerlangs een bosschen, sijnde laech Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 9