aangevuld met andere gegevens een aardig beeld van de vangsten in de eerste helft van de 19e eeuw. Een uitschieter naar boven is de kooi in de Zoutkaag, die werd aangeslagen voor 336,-. Uit verhuurcontracten van vijftig jaar daarvoor bleek dat er jaarlijks veel meer dan 3.000 eenden werden gevangen. Het oude land in de Weerepolder. Achter de dam lag in de 19e eeuw nog de vogelkooi van de gemeente Winkel In dat geval werd namelijk de huurprijs verhoogd. Na 1840 namen de vangsten snel af. Door de inpoldering van de Waard- en Groetpolder verdwenen de enorme wierwaarden tussen Kolhorn en Aartswoud en dus ook een goeie fourageerplek voor de eenden. In 1846 klaagde de kooiker dan ook slechts 2.383 eenden te hebben gevangen. In 1852 verkocht de gemeente Winkel de kooi. Het kooibos werd gerooid, de kooiplas en pijpen werden gedempt en het hele complex werd grasland. Veiling van de vogelkooi van de gemeente Winkel op 3 juni 1851 De gemeentelijke overheid wilde van de kooi af, want er kon door de kooikers op deze kooi geen belegde boterham meer verdiend worden, dus de gemeentelijke kooi in de Zoutkaag werd een schip van bijleg. Notaris A.R Sloos uit Winkel bracht de kooi in veiling op verzoek van de heren Frederik Sieuwerts, Reindert Kuiper, Dirk Klaaren, Klaas Zeilemaker, Jacob Vetman, allen landeigenaren in Winkel en tezamen in betrekking als burgemeester, assessoren en leden van de raad der gemeente Winkel. De kooi werd in drie delen ter veiling gebracht. Ten eerste een perceel weiland, groot twee bunders, vijfenzestig roeden en dertig ellen. Ten tweede, een vogelkooi, bestaande uit een kooihuisje, bosland en water, groot twee bunders, vijf roeden en Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 8