Van het bestuur -42- De 'Dikke Paal' Eind vorig jaar viel mij op dat de 'dikke paal' die staat bij het wegenkruispunt Westfriesedijk-Oude Provincialeweg en Langereis, flinke lengtescheuren in het hout vertoonde. Dit zag er in eerste instantie nogal verontrustend uit. Het Noordhollands Dagblad gaf er in een artikeltje aandacht aan, wat tot gevolg had dat er enkele personen reageerden die vanwege hun deskundigheid op houtgebied genoemd verschijnsel nader uitlegden. Eén van hen was Loet Kooij uit Barsingerhorn. Deze was zo bereidwillig om samen met ondergetekende de paal nader te bekijken en daarbij zijn visie op scheurvorming te geven. Het kwam er samenvattend op neer, dat het hout bij de plaatsing in 1991 nog te veel vocht bevatte. Normaal gesproken had dit vocht wel een uitweg gevonden in de kleigrond van de dijk. Echter om de paal een stevige basis te geven is deze toen in een fundering van enkele kubieke meters cementbeton geplaatst. Het cement is uiteraard een harde massa geworden met gevolg dat het nog in de paal aanwezige water een uitweg zocht in het boven de grond staande gedeelte van het hout, dit met alle gevolgen van dien. Gelukkig was schilder Leo Wissink zo bereidwillig om de scheuren dicht te stoppen en het hout te verven, waarvoor onze hartelijke dank. Defecte Bosman-Watermolen De een tiental jaren geleden geplaatste watermolen bij een natuurgebiedje aan de Mientweg bij Lutjewinkel, draaide eind vorig jaar zoals de bedoeling is volop, maar bracht het polderwater uit de sloot niet meer op de gewenste hoogte van het vogelmeertje. Aangezien deze watermolentjes zo langzamerhand een historisch object zijn geworden, is het moeilijk om mensen te vinden die ze nog kunnen repareren tegen een niet te hoge prijs. Gelukkig was Floor Kuiper van de Langereis zo bereidwillig om de constructie waarmee het water omhoog wordt gebracht, indien mogelijk, te herstellen. Bijgestaan door een kennis van hem uit Aartswoud (Fred Ruig), wisten ze het euvel ondanks enkele tegenvallers weer in orde te krijgen. Als het water in de vogelplas een te lage stand heeft, brengt het molentje dit weer automatisch op gewenste hoogte. Voor de door hen gedane werkzaamheden brachten de twee redders in de nood alleen de gemaakte kosten in rekening, waarvoor bij deze onze hartelijke dank. Er heeft zich helaas nog een vervelende en lastige situatie aangediend. Zowel de plas als de poldersloot grenzend aan het watermolentje groeien dicht met een zich steeds verder uitbreidend rietveld. De watertoevoer wordt dientengevolge steeds meer bemoeilijkt. De rietmassa zal daarom noodgedwongen met wortel en al moeten worden verwijderd. Wij houden ons aanbevolen voor tips betreffende een niet al te kostbare oplossing om dit riet verwijderd en afgevoerd te kunnen krijgen. Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 42