Verdwenen middenstand van Winkel, deel 2 -39- door Maarten Mooij Waar waren we sinds het vorige nummer gebleven met het onderzoek naar de verdwenen middenstand van Winkel? In dat nummer gaf ik tekst en uitleg over mijn werkwijze. Vanaf november j.l. tot nu toe is er een berg informatie losgekomen die ik u niet wil onthouden. Ik heb met 87 mensen gesproken, sommigen meerdere keren. Zij zijn en waren van essentieel belang voor de voortgang van dit project. Ik heb ongeveer 3,8 kg archiefmateriaal in bruikleen gekregen. Een doos vol zeer bruikbare stukken over het leven en werk van Piet Langereis. De Schager Courant vanaf 1857 tot 1919 wordt digitaal bekeken op zoek naar relevante advertenties en journalistieke stukken. Ik bekijk genealogische gegevens (stambomen) op internet. Ook mag hier niet onvermeld blijven het lezen van het familieboek 'De Fijnheren van Winkel'. De reden hiervan? Achter iedere vermelde naam staat bijna altijd een beroep weergegeven en dat geeft weer aanknopingspunten. Ik lees veel en bezoek, als daar aanleiding toe is, musea, om een beeld te krijgen van de leef-, woon- en werkpatronen van de opeenvolgende tijdperken. De hieruit verkregen gegevens worden gecatalogiseerd. In het vorige nummer vroeg ik u mij te helpen met het beantwoorden van een 14-tal vragen. De reacties volgen hierna: 1. Waar woonde melkboer D. van der Bel? Verschillende reacties ontvangen, de opgegeven adressen zijn tegenstrijdig. 2. Heeft bakker Sjoerd van der Wal brood gebakken op de Strook? Ja, alleen de locatie is nog onduidelijk. 3. Wie was manufacturier J. Moorman? J. Moorman was rond 1936 manufacturier op de Strook in de voormalige zaak van Puck de Groote. 4. Wie was manufacturier V. Hakoff? In ieder geval was Vegter Hakoff rond 1936 'lappiespoep' te Winkel, de precieze plaats is echter onduidelijk. Volgens een 'Handelsadresboek voor Noord-Holland boven het IJ', uitgave 'Ons Blad Alkmaar', mei 1937, was zijn zaak in de Boschstraat nr. 157 gevestigd. Op datzelfde adres staat ook C. Lodder v/h D. Mul vermeld. Alewijn Oostwoud Wijdenes stelt: "Dit klopt niet, Vegter Hakoff had een winkeltje in de Dorpsstraat op nr. 90." (Naast café 't Centrum) 5. Wie was rijwielhersteller P. Peetoom? Via Jaap Lont kwam ik het volgende aan de weet: Piet Peetoom was een broer van Jaap z'n moeder. Piet Peetoom was fietsenmaker in het oosteind. De plek is nog onduidelijk, het kan het voorhuis van C. Hartog zijn geweest, Dorpsstraat 157, of één van de twee gesloopte zandstenen huisjes naast de kosterswoning van de NH-kerk. 6. Wie was K. de Beurs? Dinsdag 5 juli 1910 werd de nalatenschap van wijlen mej. wed. K. de Beurs door de deurwaarder Van der Kamp openbaar verkocht. Haar handel was manufacturen, papier, inkt, schrijfbehoeften, ansichten en galanterieën. Waar haar winkeltje stond is nog onduidelijk. Volgens de Schager Courant van 26 november Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 39