-38- vervangen door een grotere vrachtwagen waar binnen in de laadruimte aan beide zijden van een middenpad, zowel de boer als de boerin de artikelen kon bekijken die ze mogelijk wilden aanschaffen. Onder het motto 'Van der Bel heeft het wel, bezocht Dirk zijn klanten in het buitengebied gemiddeld één keer in de drie maanden. Ondanks een kleiner wordende klantenkring als gevolg van bedrijfsbeëindiging wegens het niet meer voldoende winstgevend zijn van hun agrarisch bedrijf, vond hij toch veel voldoening in het venten en de contacten met de boeren. Tijdens een interview met een verslaggever eindjaren zeventig van de vorige eeuw liet hij zelfs weten voornemens te zijn zich in de toekomst meer op het venterswerk te willen richten en minder aandacht aan de winkelverkoop te besteden. Dit kreeg echter een geheel ander verloop. Winkelverkoop en venterspraktijk waren op een tweetal locaties gehuisvest, de gedachte was dat het efficiënter zou zijn beide onder één dak te brengen. Om dit doel te bereiken is er in 1979 een boerderij aan het oosteinde van het dorp gekocht waarvan de landerijen voor woning bouw waren bestemd door de gemeente. De boerderij werd afgebroken, waarna er op de vrijgekomen grond een nieuw woonhuis en een aangebouwd bedrijfspand met een verkoopruimte van 600 m2 is gebouwd. Van de verkoop-ruimte is geduren de de eerste jaren een gedeelte verhuurd aan onder meer kledingzaak 'Dresspoint' en aan een opticien. Enkele jaren voor de eeuwwisseling oordeelde Van der Bel de tijd gekomen zelf de gehele winkeloppervlakte te gaan benutten. Het assortiment en de diversiteit van de voorraad artikelen is toen aanzienlijk uitgebreid en bestaan nu uit een 'Doe het zelf- afdeling, huishoudelijke artikelen en een agrarische afdeling. Als regel kan er aan de wensen van de klant worden voldaan, dit heeft de winkelomzet doen stijgen boven die van het venten. Dit laatste is wat in de verdrukking gekomen hoewel Van der Bel daar zo'n dertig jaar geleden geheel andere gedachten over had. Een ontwikkeling die hij toen nog niet kon verwachten, betreft de verkoop via internetbestellingen, een bedrijfsonderdeel waarbij vooral artikelen worden besteld die thans merendeels weinig meer in gebruik en niet meer in elke zaak verkrijgbaar zijn. Dit betreft onder meer weckglazen voor het inmaken van groenten, evenals vaarbomen of de kloet, te gebruiken bij het varen met een boot. Uit de beschrijving van deze middenstandszaak blijkt dat bij verandering van koopgedrag onder de consumenten, vernieuwing en uitbreiding van het assortiment artikelen weer perspectief voor het zakendoen kunnen bieden. Nieuwe Niedorp, voorjaar 2009 Het winkelpand van Van der Bel aan de Dorpsstraat te Nieuwe Niedorp in april 2009 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 38