-37- motorfiets met er achter gekoppeld een eenvoudig klein aanhangertje op twee zwaarder uitgevoerde fietswielen met luchtbanden. Er kon nu ook groter gereedschap worden meegenomen als hooi- en mestvorken, schoppen, wieders, harken, enz. Na enige jaren maakte de motorfiets plaats voor een driewielig Goliath-autootje. Hiermee ventte hij in een uitgestrekt gebied van de Kop van Noord-Holland en werd aldoende een bekende verschijning bij de boerenbedrijven evenals op enkele weekmarkten. De zaken gingen naar tevredenheid, het Goliath-autootje kon na verloop van tijd ingeruild worden voor een Volkswagen bestelauto. Luc bracht aanvankelijk zijn handel vanuit Schagen, waar hij woonde, aan de man, maar betrok later een pand in Purmerend. Terwijl hij er met de handel opuit trok om op het platteland te gaan venten, behartigde zijn echtgenote de winkelverkoop op dinsdagen als er markt was in Purmerend. In 1959 kocht Van der Bel sr. de voormalige in 1887 gebouwde kaasfabriek en later slagerij (van 1918 tot 1959) aan de Dorpsstraat 157 en verhuisde met zijn gezin naar Nieuwe Niedorp. Zoon Dirk voelde zich aanvankelijk niet aangetrokken tot de venterpraktijk van zijn vader en koos na het doorlopen van de Mulo voor een kantoorbaan in Alkmaar. Het dagelijks achter een bureau zitten gaf hem toch weinig voldoening, hij wilde liever in de buitenlucht zijn. De kantoorbaan werd vaarwel gezegd en vervolgens ging hij enkele dagen per week bij een in Schagen wonende collega van zijn vader werken. De resterende dagen trok hij er samen met zijn vader op uit om te gaan venten. Op deze wijze leerde Dirk de praktijk van het zakendoen met boeren, wat een geheel andere ervaring was dan het werken op een groot kantoor. Na het behalen van zijn rijbewijs kreeg hij een Volkswagen bestelbus tot zijn beschikking. Zowel vader als zoon Van der Bel bezochten nu ieder met een afgeladen auto vol agrarische gereedschappen en huishoudelijke artikelen het platteland van Noord- Holland. Vanwege zijn gezondheid was vader Van der Bel begin 1975 genoodzaakt met de ventpraktijk te stoppen, het echtpaar verhuisde naar een andere woning in het dorp om wat rustiger te gaan leven. Zoon Dirk betrok toen de woning van zijn ouders om samen met zijn vrouw de zaak verder voort te zetten. Aangezien het pand verscholen achter de bebouwing aan de Dorpsstraat was gelegen en daardoor minder geschikt om er een winkelzaak met etalage van te maken, werd in 1977 een nabij gelegen winkelpand aan de Dorpsstraat 153 gekocht. Het winkelgedeelte van dit pand werd ingericht voor verkoop van in hoofdzaak huishoudelijke artikelen terwijl zijn schoonouders het woongedeelte betrokken. De Volkswagen bestelbus was inmiddels Vader Lucas en zoon Dirk van der Bel bij de zaak aan de Dorpsstraat nr. 157 in Nieuwe Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 37