-36- man ols de vrouw door werkzaamheden elders overdag afwezig. Dit was met de rijdende zuivelwinkel duidelijk voelbaar door een lagere omzet met de verkoop. Geprobeerd is nog dit te ondervangen door onder meer het uitdelen van boodschappenboekjes waarna de genoteerde boodschappen door de echtgenote van Kok tijdens de avonduren of op zaterdag bij de klanten aan huis werden bezorgd. Dit was een noodgedwongen stap terug naar de bezorgpraktijk uit het verleden. Om de omzet van artikelen te kunnen vergroten werd het assortiment aangevuld met groenten. Ttoen bakker Wijn in 1991 stopte met verkoop van brood en gebak kwamen ook deze erbij. Hoewel de verkoop hiervan uitstekend verliep, werd de bestaanszekerheid voor de rijdende winkel steeds kleiner. In 1993 is het winkelcentrum met daarin ook voor Kok concurrerende zaken, geopend. Om de zaak draaiende te kunnen houden maakten beiden veelal een werkweek van zo n 60 uur. Ze kwamen tot de conclusie dat het verstandiger zou zijn om naar een ander beroep te gaan omzien, eind juni 1997 stopten ze met hun rijdende winkelwagen en verkoop aan huis. Dit betekende voor het dorp weer het verlies van een zelfstandig werkende middenstander. 2. Van der Bel, een zaak die stand hield en een toonaangevend middenstands- bedrijf voor het dorp is geworden Lucas van der Bel begon als boerenzoon met een handeltje in agrarische benodigdheden. In de beginjaren trok hij er met de fiets op uit met achter op de bagagedrager een kist van niet te grote afmeting. Hierin bevond zich toen nog het bij boeren en tuinders veelvuldig in gebruik zijnde kleinere handgereedschap. Op deze Lucas van der Bel in de beginjaren op de donderdagse weekmarkt in Schagen wijze bezocht hij op gezette tijden agrariërs in de omgeving van zijn woonplaats. Hoewel hij niet bepaald rijk van zijn handel werd, kocht hij toch al vrij spoedig een Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 36