-35- Na de Tweede Wereldoorlog waren beide melkverkopers er van overtuigd dat samenwerking veel extra werk en ergernis kon voorkomen waardoor voor beiden het venterswerk gemakkelijker zou worden. In het vervolg ging ieder een helft van het dorp voorzien van melk om vervolgens na een week van wijk te gaan ruilen. Van het buitengebied nam Krab man het melkventen in het noordelijk gelegen gedeelte voor zijn rekening en Kater dat van het zuidelijke gedeelte. Krabman stopte in 1959 met zijn melkzaak en werd daarin opgevolgd door Henk Bruin uit Graft. Het samenwerken met collega Kater werd op de oude wijze voortgezet als voordien met Krabman was geregeld. Melkboer Bruin verruilde de motorbakfiets al spoedig voor een personenauto waar de zittingen uit werden verwijderd om ruimte te verkrijgen voor het vervoer van de zuivelhandel. Dit maakte vooral melkventen in het buitengebied gemakkelijker omdat dit sneller verliep. Enkele jaren later maakte de personenauto plaats voor een volkswagen-bestelbusje waarmee een uitgebreider aantal zuivelproducten kon worden meegenomen. Collega Kater bleef nog venten met zijn motorbakfiets tot hij in 1966 besloot te stoppen met zijn zuivelzaak. Er werd met de familie Bruin van woning geruild waarna deze in eerste instantie in zijn eentje zowel dorp als buitengebied van melk en overige zuivelwaren voorzag. Het aan huis venten bij de klanten was al eerder vervangen door de komst van de melkboer kenbaar te maken door het rinkelen van een winkelbel ten teken dat men naar de bakfiets of wagen kon komen, op deze wijze verliep het venten aanmerkelijk sneller. Mede om reden dat het assortiment zuivelproducten met daarbij de kruidenierswaren aanzienlijk was toegenomen, werd er een tweetal winkelwagens aangeschaft, één voor venten door de eigenaar zelf, en de ander voor zijn werknemer. In 1982 gaf deze te kennen te willen stoppen met zijn werk in verband met de leeftijd. Bruin zelf vond zich daar nog te jong voor, maar was al enige tijd van mening dat het dagelijks achter het stuur en vervolgens weer achter de kassa moeten zitten om af te rekenen met de klanten datgene wat die in het winkelmandje hadden verzameld, hem wel een goed inkomen verschafte maar weinig arbeidsvreugde gaf. Ook hij hield er mee op en ging zich op ander werk richten dat meer levensplezier zou kunnen geven. Er werd een opvolger gevonden in de persoon van Ger Kok die het venten voortzette met één zuivelwagen. In de beginperiode was er sprake van een behoorlijke omzet met de rijdende winkelwagen. Echter tijden zijn aan verandering onderhevig wat ook Kok moest ervaren. In steeds meer huishoudens was zowel de Uit het familiealbum. Jan Kater sr omstreeks 1937 met beide kinderen op de eerste bakfiets Omstreeks 1950 is de bakfiets vervangen door een in die jaren moderne motorbakfiets Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 35