De middenstand in Nieuwe Niedorp -33- door Aat Wit Een tweetal donateurs van Historisch Niedorp maakte mij er op attent dat bij de middenstanders die gevestigd zijn geweest in het winkelpand Dorpsstraat 153, de firma Van Gooi niet wordt vermeld. Blijkbaar is dit vergeten vanwege de betrekkelijk korte periode dat hij daar een zaak had. Gerard van Gooi verkocht elektrotechnische- en behendigheidsapparaten, hij woonde in het pand van okt. 1973 tot okt 1977. Hoewel het onderzoek naar de middenstand in Nieuwe Niedorp reeds enige tijd geleden door ons werd afgerond is niet bekend wanneer het boek over de verdwenen middenstand in West-Friesland zal verschijnen. Van historicus Thimo de Nijs die de door meerdere historische verenigingen ingezonden tekst over de plaatselijke middenstand tot een informatief en leesbaar boek zal samenstellen, vernemen we al geruime tijd geen mededelingen meer over de stand van zaken. Om de belangstelling betreffende het wel en wee van de middenstanders uit het heden en verleden voor de lezers levendig te houden volgt onderstaand een tweetal beschrijvingen, te weten: 1. Van melkboer naar rijdende winkel 2. Van der Bel, een zaak die stand hield en een toonaangevend middenstandsbedrijf voor het dorp is geworden l.Van melkboer naar rijdende winkel Nog niet zo lang geleden spraken we van melkboer, niet zo verwonderlijk want tot in de eerste helft van de afgelopen eeuw was het de boer die melk leverde aan de dorpsbewoners. Zowel in het dorp als in het buitengebied waren toen enkele boeren veehouder en tevens melkverkoper. Het duurde tot 1929 alvorens er een zuivelzaak in Nieuwe Niedorp werd geopend. Maarten de Wit begon toen in zijn nieuwgebouwde zuivelwinkel aan de Dorpsstraat 133 een melkzaak. In 1934 nam Jan Kater sr. deze van hem over. Hij betrok evenals zijn voorganger de melk nog rechtstreeks van enkele veehouders uit het dorp. Met de bakfiets, die zovn twintig jaar later door een motorbakfiets is vervangen, werd de melk vanuit een melkbus vervolgens aan huis bij de bewoners van het dorp en buitengebied uitgevent. Verpakte melk met aanverwante artikelen zoals we deze nu kennen waren toen nog niet verkrijgbaar. De melkboer vulde een emmer met melk uit de bus die op de bakfiets stond en schepte met een melkmaatkan de verlangde hoeveelheid in het pannetje of melkkoker van de klant. Vooral tijdens de zomermaanden was het moeilijk te voorkomen dat de melk zuur zou worden. In de zaak thuis was een bak gemetseld De in 1929 gebouwde melkzaak aan de Dorpsstraat 133 in Nieuwe Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 33