-31- 17e eeuw zelfs een regerend burgemeester tegen genaamd Claes Jacobsz Jellis. Omstreeks 1700 gaat deze woning pas over op naam van de familie Koeman. Om op de naam Zevenhuizen terug te komen: We gaan al gauw uit van een min of meer 'gelijkzijdige' benadering bij de naamgeving van de Laagzijde in samenhang met de Hoogzijde. Maar dat kan in de loop van de tijd gemakkelijk wat verschoven zijn. Of verkleind, vergroot dan wel volledig genegeerd. Zo blijkt bijvoorbeeld 't Hoefje een stukje verschoven te zijn vanaf de Dorpsstraat naar Provisorisch gerepareerde schuur achter de grote boerderij waar ^OWel de Ooievaarsweg als de vroeger een woning stond Winkelerweg. Naar twee kanten letterlijk het hoekje om. We zullen langzamerhand de Laagzijde maar eens achter ons laten en ons richten op de Hoogzijde die over het geheel genomen altijd dichter bewoond is geweest. Uiteraard omdat je daar wat hoger dus droger woonde en omdat je geen brug nodig had met de Dorpsstraat voor de deur. Toch kan daar nog een interessante kanttekening bij worden gemaakt: diezelfde situatie kwam namelijk niet alleen in Winkel en Barsingerhorn voor, maar ook in het centrum van Schagen. Daar komen we letterlijk de Nieuwe Laagzijde tegen met hier als tegenhanger de huizen aan de Molenstraat. Beide straten gaan over in de Gedempte Gracht waar het zeer grote verschil tussen de hoge en de lage zijde echt niemand kan ontgaan. En overal vinden we de hoge kant aan de zuidzijde. Dat lijkt haast een beetje té toevallig, ook al vinden we in Barsingerhorn een uitzonderlijke verklaring in de vorm van de tamelijk onbekende voorloper van de Westfriesedijk! Mogelijk heeft die zuidelijke ligging te maken met de oorspronkelijke ontginningsrichting in onze omgeving, van noord naar zuid. Met een uiteindelijke vestiging op de (voorlopige) achterkade. Die achterkade was bedoeld om de nattigheid uit het volgende stuk tegen te houden. In het volgende Informatieblad zal de nodige aandacht besteed worden aan Zevenhuizen aan de Hoogzijde, de plek waar de opvallende naamgeving zeer waarschijnlijk vandaan komt. Enkele bronnen: Oud Recht Niedorp - Transporten en hypotheken Dtb-register nr. 8 - grafschriften op de zerken in de oude kerk, 1875 Piet Dekker - Dijkwerkers, migranten en handelaren Atlas van de gemeente Nieuwe Niedorp, 1819 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 31