-29- echter niet allemaal 'door de doop onder Christus in gods rijc worden geset'.) Zoon Jan werd net als zijn vader ook notaris, en wel in Amsterdam. Zoon Adriaen mocht in 1622 van de grafelijkheid een meelmolen laten bouwen in de Wieringerwaard, de aangedijkte polder die nog maar een tiental jaren daarvoor was drooggemaakt. Dochter Maritgen huwde mr. Harmen Dircksz Hooman, chirurgijn oftewel dokter in Nieuwe Niedorp. En dochter Griet trouwde voor het gerecht van Niedorp met Cornelis Jacobsz Vennick, genoemd naar De Vennik ten noorden van Zijdewind. Naast Hogheboom, aan de noordoostelijke kant, woonde indertijd de zoon van Dirck Jansz Doncker. Bij die naam denken we al gauw aan de bekende Adriaan Donker, stichter van het boerderij museum West-Frisia aan de Koningspade te Hoogwoud. En niet te vergeten zijn familielid Piet Donker in de schitterende Willemshoeve aan dezelfde weg. Op de site van de verspreiding van onze familienamen komt Doncker met ck niet meer in Nederland voor en dat verbaast ons eigenlijk niet. Donker zonder c is tegenwoordig door ons hele land te vinden, minstens 1500 keer. Dat is nogal wat 0 voor een amateur-genealoog. Ten noordoosten van Dirck Jansz Doncker komen we in 1586 bij Pieter Jansz Koeman 'zijnen kinderen'. Zowel deze Pieter als zijn nazaten hebben zich bepaald niet onbetuigd gelaten. Wie de grote grafstenen naast de kerktoren bekijkt kan zich niet aan de indruk onttrekken dat we hier te maken hebben met wel zeer notabele herenboeren, ongetwijfeld behorende bij de zogeheten Rijkdom. De familiewapens met de zwaantjes kunnen niet of nauwelijks over het hoofd worden gezien. Meer dan drie eeuwen lang zullen de nabestaanden van Pieter Koeman een grote rol in het dorp blijven spelen. En nog steeds legt de imposante boerderij in het midden van het dorp daar getuigenis van af. In ons Informatieblad nr. 24 van mei 1995 hebben we al wat aandacht geschonken aan Jan Koeman uit 1730. Deze bezat samen met ene Cornelis Langedijk de zogenoemde Kerkerijtpolder, de voormalige rietlanden ten oosten van De Rijd. Mogelijk hebben zij samen de inpoldering bekostigd. In genoemde boerderij bevindt zich nog steeds een schetskaartje van dit poldertje uit 1730. 4 Tot voor kort was het land tussen de Zwagermanstraat en de afslaande Boomsloot nog steeds in bezit van een huidige nazaat van de Koemannen. Daar is intussen door verkoop aan de familie Appel een stuk vanaf geknabbeld. Aanvankelijk liepen de landerijen door tot ver over het huidige kanaal, nog helemaal passend bij een der grootste boerenbedrijven van het dorp. We zullen een deel van de voorgeschiedenis - zij het behoorlijk ingekort - hier weergeven: Het voormalige perceel van de familie Doncker blijkt in 1668 in bezit te zijn van Jan Jaspersz Coeman, net als het perceeltje dat er oostelijk aan grensde. Die situatie verandert omstreeks 1690 als het eerstgenoemde in het bezit komt van de familie Bijpost en het andere verkocht is aan de familie Timmerman. Zo halfweg de 18e eeuw is het de familie De Wit die in de directe omgeving prominent naar voren treedt. Dat kleine erf komt omstreeks het jaar 1800 weer in bezit van de Koemannen, eerst bij Maartje en vervolgens bij haar zuster Geertje. Vanaf dat moment blijft dat terreintje in de familie en zou wellicht, gezien de smalte, als eigen toegangspad gebruikt kunnen zijn. We verwachten dan wel een brug over de Voorsloot, maar de kaarttekenaar heeft jammer genoeg slechts enkele bruggen Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 29