-28- De Noord-Hollandse stolpboerderij die er nu staat is inmiddels bijna 150 jaar oud, stammend uit 1860. Daarvoor stond er ook een grote boerderij wat op een vroege kadasterkaart duidelijk te zien is. Bij graafwerk binnen het vierkant, waar voorheen het hooi lag opgetast, troffen we een klein keldertje met allerlei 18£eeuwse tegeltjes. Ze waren schots en scheef tegen elkaar aan gemetseld met de waarschijnlijke bedoeling om het grondwater tegen te houden.Volgens enkele oude agrariërs zou het wellicht om een weikeldertje gaan. (In een oude encyclopedie van Oosthoek lees ik dat 'wei' een geelachtig-groene, zoet smakende vloeistof is, die bij de kaasbereiding van de melk overblijft. Het werd op de boerderijen gebruikt als veevoer; en dan nog in 't bijzonder in Noord-Holland bij de bereiding van Edammer kaas om ongewenste gisting tegen te gaan.) In onze tijd worden van de wei tal van voedings- en farmaceutische producten gemaakt, maar ook de bekende koolzuurhoudende drankjes als Rivella en Taksi. Voorgangers van onze boerderij en het pand van de familie Appel aan de Laagzijde werden in elk geval met name aangegeven als deel van Zevenhuizen In 1613, dus aan het begin van de 17L eeuw, woonde hier de gemeentesecretaris Cornelis Jansz Hogheboom. Er wordt gesproken over 'huys ende erve op sevenhuijsen'. Van een boerenbehuizing wordt op dat moment niet gerept. Behalve secretaris was Cornelis ook schotvanger, dat wil zeggen de belastinginner van Nierop. Hij was afkomstig uit Heiloo en fungeerde hier aanvankelijk als schoolmeester. In 1589 werd hij door de Staten van Holland ook waardig bevonden om het notarisambt uit te oefenen. Het is misschien aardig om nog wat over deze familie te berde te brengen. Om als het ware nog even in de lijn van ons uitgangspunt te blijven: er werden maar liefst zeven zonen en zeven dochters geboren! (Volgens het grafschrift van de moeder konden ze Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 28