-25- een recreatief fietspad dat waarschijnlijk in verband met de privacy niet meer vlak langs de twee grote boerderijen mocht lopen. Zevenhuizen was geen plek die buiten het dorp lag, integendeel: ze lag midden in het dorp. Bij Driehuizen kan men zich goed voorstellen hoe gemakkelijk zo'n naam kan ontstaan buiten elke heiligheid om, bij Zevenhuizen wordt dat wat minder vanzelfsprekend. Als men de moeite neemt om in een topografische atlas de Driehuizens en de Zevenhuizens op te sporen krijgt men natuurlijk de min of meer zelfstandige woonplaatsen en geen straatnamen. Ik heb de moeite genomen om dat eens na te gaan voor alle getalcombinaties tot en met twaalf. Het leek me redelijk om dan maar meteen de 'hoven', oftewel de boerderijen, mee te nemen. Hier volgt het rijtje: Eenhuizen: 0 Tweehuizen bij Spijk in Groningen (tegenwoordig zijn er naar verluidt 5 huizen): 1 Driehuizen bij Veghel, Baarle-Nassau, Hilvarenbeek,Veldhoven, op Texel en in De Schermer, en laten we Driehuis bij Westerveld er ook maar bij rekenen: 7 Vierhuizen bij Zoutkamp en bij Spijk (hoe bestaat het, vlakbij Tweehuizen): 2 Vijfhuizen bij Oosterhout, Goirle en in de Haarlemmermeer en Vijfhuis bij Sneek: 4 Zeshuizen: 0 Zevenhuizen bij Sassenheim, Amersfoort, Zoetermeer, Giekerk, Kollum, Dinteloord, Groningen, Leek, Uithuizen en op Texel. Voor de zuiverheid tellen we Zevenhutten bij Cuijk en Zevenhuis in de buurt van Uden er ook bij, plus Zevenhoven bij Nieuwkoop: 13 Achthuizen bij Oude Tonge, Achthoven bij Montfoort en bij Ameide aan de Lek: 3 Negenhuizen bij Schipluiden: 1 Tienhoven bij Maarssen, en ook bij Ameide aan de Lek, en verder bij Vianen: 3 Elfhuizen: 0 Twaalfhuizen: 0 In één oogopslag ziet men dat Driehuizen met 7 en Zevenhuizen met 13 de favoriete benamingen zijn. Circa 60% van het totaal. Dat zegt wel iets. Ongetwijfeld zijn het er in het verleden nog veel meer geweest. Ons eigen Zevenhuizen vormde slechts een beperkt gedeelte van Nieuwe Niedorp. Dergelijke benamingen binnen de bebouwde kom waren bepaald geen zeldzaamheid. Ook Alkmaar kan prat gaan op een stukje straat met de naam Zevenhuizen. Zo tussen de Grote Kerk en de Geesterweg, vlak bij de Singelgracht. En verder kent Heiloo de straatnaam Het Zevenhuizen, uitzonderlijk goed passend bij die oude betekenis van de naam Heiloo, namelijk het heilige bos! Binnen Noord-Holland zijn me verder geen Zevenhuizens als straatnaam bekend. In Delft tref je warempel in een oude wijk Dertienhuizen aan. Men had daar waarschijnlijk geen last van het bekende bijgeloof. (Naar verluidt zie je in hotels zelden of nooit een kamer 13.) Twintighuizen blijkt een straat in Dordrecht. In het tijdschrift van de vereniging Onze Taal besteedde Riemer Reinsma ook wat aandacht aan de topografische namen met getallen. Dat Dertienhuizen neem ik van hem over. Enkele opmerkingen over Vierhuizen in het noordwesten van Groningen Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 25