Driehuizen en Zevenhuizen Niedorp in de ban van heilige getallen? -22- deel I door Jan Keuken en Annet Klomp-Keuken (vrijwel alle archiefgegevens) Heilige getallen, wat moet je je daarbij voorstellen? Laten we maar met de 'drie' beginnen. In de christelijke traditie wordt gesproken over de Heilige en Goddelijke drie-eenheid (ook wel drievuldigheid of triniteit genoemd), de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. Dat moet velen wel zéér bekend in de oren klinken, maar we kijken verder: in veel bijbelse en middeleeuwse verhalen wordt het als een teken van God gezien als iets drie keer gebeurt. 'Eén keer' heet gewoon toeval, in 'twee keer' schuilt een duivelse bedoeling en 'drie keer' is 'waar', (dat had U vast niet gedacht.) Als iets in de Bijbel belangrijk was duurde het vaak drie dagen. Jona zat drie dagen en nachten in de buik van de walvis. Jezus stond na drie dagen en nachten op uit de dood. En er werd vaak drie dagen gerust. Er zijn ook een paar min of meer bekende uitdrukkingen waarin drie een belangrijke rol speelt zoals 'drie keer is scheepsrecht al het goede komt in drievoud' en 'bedenk je drie maal voor je iets doet'. Hier laten we het even bij. Het getal zeven zou helemaal een goddelijke lading hebben. Wie dit getal intikt krijgt nogal wat over zich heen. Men leest dan dat in bijbelse verhalen regelmatig de getallen drie, zeven en twaalf voorkomen. Het getal zeven zou boven alle andere verheven zijn. Men komt het getal niet alleen in de Bijbel maar in alle religies tegen en verder in ons lichaam de natuur, de geschiedenis, sprookjes alsook bij wereldse gebeurtenissen... In de oudheid kende men zeven planeten, zeven wijzen en zeven wereldwonderen. Rome werd gebouwd op zeven heuvels en kende 77 koningen en 77 keizers. Het getal zeven komt veel voor in de Bijbel waar het dikwijls met magische krachten in verband wordt gebracht. Bijvoorbeeld in het verhaal van Jozua die zeven dagen lang met zeven priesters en zeven trompetten rond de muren van Jericho liep. Op de zevende dag liepen ze zeven keer om de stad en juichten vervolgens zo luid en indringend dat de muren instortten. Er wordt gesproken over zeven scheppingsdagen (de rustdag inbegrepen). Noach wachtte zeven dagen voor hij de duif op de Ararat losliet om drooggevallen land te zoeken. Er waren zeven gemeenten in Azië, zeven aartsengelen en zeven zegels. De farao sprak over zeven vette en zeven magere jaren. Bij de katholieken wordt er veel belang gehecht aan de zeven sacramenten en niet te vergeten de zeven hoofdzonden. In sprookjes kennen we Sneeuwwitje en de zeven dwergen, de zeven raven, de zeven witte geitjes en de zevenkoppige draak. De auteur, een zekere G. Vermeire, houdt niet op met ons te overtuigen met eindeloze voorbeelden die soms de wenkbrauwen doen fronsen. Voor de volledigheid kijken we liever nog maar even in de encyclopedie om te zien of daar misschien nog wat belangwekkends te vinden is. Daar lezen we dat 'zeven' de 'volheid' betekent en wel Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 22