14 't Veld Er wordt beweerd dat de eerste bewoning werd opgeworpen langs het Rijdersdijkje. Ten eerste is er naar mijn weten nooit een Rijdersdijkje geweest dat als vestigingsplaats kon dienen en ten tweede werden de eerste huizen van het dorp gebouwd rondom een voormalig katholiek kerkje op een zijarmpje van onze grote kreekrug. Dé kreekrug van het Gat van Bergen. Maar dat had U wellicht al gedacht. Om nog een paar vergissinkjes te noemen: Leverpolder in plaats van Leijerpolder en de Westerkoggen in plaats van Westerkampen. Zijdewind Er volgen opmerkingen over de oorsprong van de naam en de functie van een zijdewind. Zo'n binnendijk zou bij een overstroming het water moeten tegenhouden en het naar opzij laten afvloeien Dat lijkt een wat vreemde verklaring voor de term zijdewind. Een iets meer voor de hand liggende verklaring van de term zou simpelweg wind vanaf de zijkant zijn geweest. Maar er zijn nu eenmaal in ons land zijdewinden te vinden die duidelijk niets te maken kunnen hebben met winden van de zijkant. H°e zit het dan? Gewoonlijk spreekt men over deze zijdijkjes of zijdewinden als die enigszins haaks staan op belangrijker dijken, zoals onze zijdewind op de Valkkoger dijk, een vroegere zeedijk. Bij dat winde' moeten we terug gaan naar de vroegere term seitwende. En bij 'wende' kan verwezen worden naar 'afwenden' in de grote Van Dale (uit 1984). Met een wat ouderwets aandoend zinnetje wordt een sprekend voorbeeld gegeven: de waterkeringen en sluizen wenden het water af...' Als je dat laatste 'af' weglaat zitje al meteen op dat merkwaardige 'wende'. Ik veronderstel dat het zo wel gegaan zal zijn met deze wat eigenaardig klinkende waterkeringen. Maar ik sta natuurlijk altijd open voor een betere verklaring. Dit is het wat de gemeente Niedorp betreft wel zo'n beetje. Over Kolhorn en Haringhuizen heb ik gelukkig geen aanmerkingen. Overigens staat er bij alle dorpen best een aantal interessante wetenswaardigheden. En de foto's zijn door de bank genomen van prima kwaliteit. Ik wil dit boek van bijna drie pond zeker niet als een baksteen laten vallen. Het is alleen zo jammer dat er zoveel fout is gegaan. En dan heb ik het alleen nog maar over Niedorp gehad, ons eigen gebied. Die 27,50 euro is in elk geval terecht verlaagd tot 17,50 euro. Daar voel ik me persoonlijk niet mee bekocht. Maar gezien al die onnauwkeurigheden mag er best nog wat vanaf. PS: Eén misser wil ik hier nog aan toevoegen, omdat deze toch te maken heeft met onze eigen gemeente. Zoals de meeste lezers waarschijnlijk wel weten ressorteert onder onze buurgemeente Opmeer het dorpje De Weere, gelegen tussen Hoogwoud en Abbekerk. Hier volgt een letterlijk citaat: 'De plaatsnaam komt al in 1745 voor als De Weere. Bovendien is er een document waarin het dorp wordt genoemd als De Winkeler Weer. Waarbij Winckel dan mogelijk een familienaam is waardoor de kern onderscheiden kan worden van de vele andere weere's in West-Friesland'... Waar regionale onwetendheid al niet toe leidt. Voor de outsiders: De Winkeler Weere hoort bij Winkel en is te vinden tussen Lutjewinkel en Barsingerhorn. Nieuwe Niedorp, 2009 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 14