-13- uitgebreide dijkaanleg. De bebouwing van Barsingerhorn ligt dan ook grotendeels op een voormalige zeedijk. Er is uiteraard geen sprake van een Barsingerhorn in de vroege middeleeuwen (dus vóór het jaar 1000). We komen ook hier stadsrechten tegen en wel heel correct in 1415. Verleend door Willem VI, uit het zogeheten Beierse Huis. Dan staat er dat uit de daaropvolgende bloeiperiode nog enkele fraaie bouwwerken te vinden zijn. Daaropvolgende? Het schilderachtige raadhuisje, dan wel rechthuis, werd pas in de 17° eeuw gebouwd. Dus echt eeuwen later. Gezicht op de Mientsloot in Barsingerhorn. In de verte 'De blauwe Brug' Er wordt verder opgemerkt dat er in het water langs de Heerenweg (de dorpsstraat) nog een sluisje te vinden zou zijn waardoor de Barsingerhorner schepen naar Kolhorn konden varen. Via een sluis in de Omringdijk kon men vervolgens de Zuiderzee bereiken. Zo'n sluisje aan de Heerenweg is mij niet bekend. Wie bedenkt zo iets? Om hier nog een laatste gekkigheid aan toe te voegen: er staat geschreven dat de kerk van Barsingerhorn in de zestiende eeuw werd gebouwd, maar in 1641 alweer herbouwd moest worden. Mede door dit gebouw zou Barsingerhorn in 1993 tot provinciaal beschermd dorpsgezicht worden uitgeroepen... Het gaat hier nota bene over een kerk die al geruime tijd geleden aan de slopershamer werd overgeleverd, lang voordat er sprake was van een beschermd dorpsgezicht. Er is letterlijk geen steen van blijven staan. Het kerkje dat in Barsingerhorn nog recht overeind staat is de voormalige Vermaning van de doopsgezinden. Daar hebben we het al eens over gehad. Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 13