Een boek als een baksteen -11- door Jan Keuken Vier jaar geleden schafte ik een boek aan met een nogal uitzonderlijk formaat en een uitzonderlijk gewicht. De maten waren 19 bij 14 bij 6V2 centimeter, lijkend op een soort baksteen, een ouderwetse kloostermop, met een gewicht van zo'n 1800 gram. Ook de titel was bijzonder: 419 x FRIESLAND, 'Van Slijkenburg tot Moddergat'. Een buitengewoon plezierig boek voor mensen die geïnteresseerd zijn in Friese stadjes en dorpjes. Toevallig hoor ik daar ook bij. Ik heb het een voormalige Friese collega heel warm aanbevolen. Hopelijk is het voor hem geen miskoop gebleken. In elk geval viel het bij velen in goede aarde getuige het feit dat er binnen een jaar een derde druk is verschenen. Je kon er op rekenen dat er een gelijksoortig boek zou verschijnen over een andere provincie. Dat is inderdaad gebeurd. Zij het bij ons één centimeter minder dik. Na lang talmen heb ik 326x NOORD-HOLLAND aangeschaft. Die enorme stapel in een boekwinkel kon ik op de duur moeilijk over het hoofd blijven zien. De prijs was intussen gezakt van 27,50 euro naar 17,50 euro. Kennelijk liep dit rijk geïllustreerde handboek 'Van Aagtdorp tot Zwanenburg' zéér matig. Was er bij de Friese editie sprake van één verantwoordelijke auteur, bij de Noord-Hollandse was een hele rij medewerkers betrokken, plus zelfs nog enkele historische verenigin gen. Dat zou toch wellicht de kwaliteit ten goede moeten komen. Wellicht, maar ik ben in werkelijkheid geschrokken van de talrijke fouten. Fouten die je hier en daar zelfs rustig blunders mag noemen. Laten we maar eens kijken naar onze eigen omgeving. Nieuwe Niedorp Volgens de tekst zijn er in het dorp enkele interessante bezienswaardigheden 'te zien' en dan voornamelijk aan de Dorpsstraat. Een daarvan zou de scheve klokkentoren uit 1684 (dus de 17e eeuw) zijn. Kijk, daar begint het geduvel. Dat scheve is, van een afstandje bezien, nogal overdreven. Het belangrijkste deel van de toren stamt uit de 15e eeuw, misschien nog van vóór Columbus en is dus laatmiddeleeuws. Het bovenste deel schijnt in de 17e eeuw vernieuwd te zijn. Het gaat hier dus zonder twijfel om het oudste monument uit de gemeente. Dat vraagt om de nodige nauwkeurigheid en het nodige respect. Het is al een groot verlies dat het stokoude glas-in-loodraam boven de ingang vervangen moest worden, nadat het door stenen gooiende lieverdjes volledig in de vernieling was geholpen. Het baksteenboek Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 11