-10- landt leggende benoorden Nijendorp in de polder Cost Verlooren, wel genegen soude wesen voor eygen recreatie sulcx tot een vogelkoytgen te approbieren, ende eenige pypen daer aen te vougen, versouckende daer toe behoorlijk consent' Eerst wordt de Rentmeester Generaal van Kennemerlandt ende Westfrieslandt om advies gevraagd, waarna onze Niedorper uurwerkmaker vergunning krijgt om voor z'n plezier een vogelkooi te maken net buiten z'n woonplaats. Jaarlijks moet hij voor de kooi drie ponden van 40 groten vlaams betalen, voor het eerst met kerstmis 1648. Jacob Cornelissen heeft naast het maken van uurwerken niet zo bar veel eenden gevangen. In z'n vrije tijd was hij natuurlijk lekker aan het rommelen in de kooi, maar de lol van het eendenvangen was waarschijnlijk wel snel verdwenen. Uit de papieren blijkt namelijk dat in 1680 de kooi nog wel bestaat maar sterk vervallen is en er berust geen (vang)recht meer op de kooi. In het 21ste boek uit het register van Appointementen staat te lezen dat op 21 juni 1680 Jacob Maertens uit Nieuwe Niedorp vergunning krijgt om de vervallen vogelkooi in desen gemeente, wederomme sal mogen oprichten ende bequam maken tot de vogelvangst als voor desen, mits jaarlijks op 1 november te betalen drie ponden van 40 groten vlaams. De kooi is in 1729 nog volop in bedrijf want dan betalen de weduwe van Cornells Claasz Wit en Aerd Geerlofsz van der Stock samen een recognitie van 3,— per jaar aan de Domeinen. Op 23 december 1748 gaat de vogelkooi weer in de verkoop, Claas Cornelisz de Wit en Adriaan Cornelis Grootsant, allebei uit Nieuwe Niedorp en als testamentaire voogden over Cornelis Cornelisz de Wit, de minderjarige zoon van wijlen Cornelis Cornelisz de Wit en Geertje Wagenmaker, zetten de kooi te koop. De kooi bracht 900,— op en Jan Cornelisz Stam uit Nieuwe Niedorp werd voor de helft eigenaar van de Costverlorenkooi. Wie de eigenaar van de andere helft werd is mij niet helemaal duidelijk, maar ik denk dat de familie Van der Stok de andere helft van de kooi in eigendom hield. Winkel, maart 2009 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 10