I -9- Coöperatieve Maalderij 'De Toekomst' aan de Schulpweg In mei 1917 kwamen in café J. Peetoom te Nieuwe Niedorp een zestiental landbouwers en veehouders bijeen om gezamenlijk te kunnen komen tot oprichting van een coöperatieve vereniging voor aankoop van landbouwbenodigdheden annex malerij. Vanuit de vergadering werd een commissie benoemd om conceptstatuten te maken. De commissie bestond uit D. Appel, J.B. Wilken en A. Winkel. De statuten werden tijdens een volgende vergadering in orde bevonden. De oprichtingsakte kon 22 mei 1917 worden getekend, terwijl tevens was besloten om de in het dorp aanwezige meelmolen met woonhuis en erf aan de Oosterweg over te nemen voor 7.000 in- Coöperatieve maalderij 'De Toekomst" in 1922 aan de Schulpweg in Nieuwe Niedorp. clusief de gehele inventaris. De administratie nam Jan Goet op zich, maar dan voorlopig zonder betaling. Men wilde eerst even aanzien hoe de zaken zouden verlopen. De vorige eigenaar van de meelmolen C. van Herwerden, werd aangesteld als molenaar tegen een salaris van 10 per week met vrij wonen. Hij moest daarbij plechtig beloven zijn drankgebruik te zullen staken. Dit ging blijkbaar niet naar wens van het bestuur, want in 1919 kwam W. Schuurman als nieuwe mo lenaar in dienst voor 27 per week. Als voerman voor het afleveren van meel en dergelijke met paard en wagen, werd D. Jonker aangesteld tegen een beloning van 24 per week. Voor dat salaris moest hij ook 's mor gens om 6 uur het paard voeren. Het malen van tarwe kostte in 1920, evenals het malen van veevoer, één cent per pond, de bakkers betaalden 75 cent per honderd pond. In 1921 kon er niet aan de vraag voor veevoer meer worden voldaan omdat de windmolen als het niet waaide te veel stil stond. Het besluit viel toen om voor 1600 een bouwterrein te kopen aan de Schulpweg vanwege de gunstige locatie aan een weg en aan vaarwater. Voor 28.500 werd een maalderij gebouwd met dieselmotor-installatie. In oktober 1922 begon de nieuwe maalderij met draaien. In 1923 konden de paarden verkocht worden omdat er een vrachtauto merk Ford was aangeschaft. In 1928 is er rechts van de maalderij een opslagloods voor kunstmest bijgebouwd. Kort daarop volgde het aanschaffen van twee 'De Toekomst' in 1930.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 9