Kruideniers Jacob en Jan Blokker, Dorpsstraat 159 Op de oudste foto uit ongeveer 1910 ziet U geheel rechts de slagerij van in die jaren J. Heinstman die zelf in het portiek van dit pand staat. Het langwerpige gebouw ernaast was toen een café, met vanaf 1880 een kolfbaan, genaamd 'De Kroon'. Eigenaar/kastelein was P. Adolfs. In 1902 kocht Jan Goet het van hem. Blijkbaar vielen de inkomsten uit café en kolfbaan tegen want enkele jaren later maakte deze er een kruidenierszaak van. De erachter staande kolfbaan diende gedurende een aantal jaren als opslagplaats maar is in 1920 afgebroken. Jacob Blokker nam de zaak in 1924 van Goet over. Hij verrichtte net als meerdere kleine middenstanders in die tijd daarbij tevens andere werkzaamheden om van een redelijk inkomen verzekerd te kunnen zijn. Als nevenberoep had hij de functie van voorloper/aanzegger bij de plaatselijke begrafenisvereniging. Was iemand uit het dorp overleden dan kwam hij bij de gezinnen die binnen redelijke afstand van het sterfhuis woonden huis aan huis langs om van het overlijden melding te maken. Blokker droeg de bij zijn functie behorende kleding met daarbij een lange donkere overjas voorzien van indrukwekkende zilverkleurige tressen. Hij gaf dan eerbiedig en formeel kennis van het overlijden met de nodige verdere gegevens. Was zijn taak als brenger van het droeve nieuws volbracht dan gebeurde het soms dat de 'aanzegger' overschakelde naar zijn beroep van kruidenier. Hij vroeg dan beleefd aan mijn moeder: "Mevrouw nu ik hier toch ben, heeft u het boodschappenboekje al gereed, dan kan ik het gelijk meenemen". Op mijn toen nog jonge leeftijd kwam het combineren van twee zo verschillende functies heel vreemd over. Toen Blokker senior met zijn werkzaamheden stopte, nam zoon Jan deze van hem over. Hij werd daarbij tevens correspondent van de Schager Courant. Op doktersadvies stopte hij in 1970 met de kruidenierswinkel. Een geluk bij een ongeluk was, dat hij als kruidenier in aanmerking kwam voor de in 1967 van kracht geworden saneringsregeling voor kleine middenstanders. Hierdoor kon het gezin aanspraak maken op een maandelijkse uitkering. Kruidenier Jan Blokker overleed in juni 1974. Barbierszaak in de doorrij stal Op de foto uit 1910 ziet U direct naast de slagerij een hoge ingang met twee deuren. Deze gaf toegang tot de doorrij stal van het café. Die stal was een ruimte waar cafébezoekers hun paard en sjees konden stallen en die dan aan de achterkant weer konden verlaten. Vrijwel gelijktijdig met het afbreken van de kolfbaan is de doorrijstal gedeeltelijk verbouwd tot een kleine woonkamer met twee ramen en een eigen toegangsdeur aan de weg. Omstreeks 1925 begon Rein Rougoor in dit vertrek een barbierszaak waarmee hij hoopte een bestaan te kunnen opbouwen. Dit zat hem in zoverre tegen dat zich de crisisjaren al aandienden. Dit hield in dat men noodgedwongen de uitgaven zoveel mogelijk probeerde te beperken. In die jaren had ook het zichzelf scheren door mannen onder de plattelandsbewoners ingang gevonden. Ieder dubbeltje dat bespaard kon worden, telde toen mee. Het gevolg was dat de kapper weinig klanten kreeg om zich te laten scheren waardoor deze noodgedwongen de prijs van het scheren met twee en een halve cent ging verhogen tot twaalf en een halve cent. Het haarknippen werd door Rougoor met vijf centen verhoogd naar 25

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 5