Gazelle», Cito Verdwenen middenstand van Winkel en Fongers Rijwielen -40- Voordat ik inhoudelijk verder ga over dit onderwerp, wil ik me even aan u voorstellen. Ik ben Maarten Mooij, AOW-er, en heb op mijn diensttijd na altijd in Winkel gewoond. Ik heb o.a. veertig jaar gewerkt bij de technische dienst van zuivelfabriek Lutjewinkel. Ik ben getrouwd met Renske Hoitinga, geboren en opgegroeid op de Strook. Onze drie kinderen zijn na de lagere school en het vervolgonderwijs de wijde wereld ingetrokken. Mijn ouders waren Thijs Mooij en Marie Kossen. Vader is smidsknecht geweest, o.a. bij Gert de Geus in Lutjewinkel en bij de firma De Reus en Groenewoud te Winkel. Mijn moeder is geboren en getogen in Lutjewinkel. Met andere woorden: ik ben een kind van deze akker en voldoe daarmee aan de profielschets van voorzitter Aat om deze klus, het onderzoek naar de verdwenen middenstand van de voormalige gemeente Winkel, te klaren. L. GROENEWOUD. In het vorige nummer van de Stichting Historisch Niedorp heeft u kunnen lezen dat de stichting meewerkt aan het project 'Onderzoek naar de verdwenen middenstand', onder leiding van dr. Thimo de Nijs van de RU Leiden. Eind 2008 zal hierover een boek verschijnen. De goede opmerker zal dan zeggen: "Dan mag je wel opschieten." Hij heeft gelijk: het eindverslag over Winkel voor dat tijdstip inleveren zal wel niet lukken. Dit vraagt om verantwoording en uitleg. Tijdens het onderzoek kwamen na verloop van tijd vraagtekens en twijfels opzetten. Is mijn mening niet te veel gekleurd om er een goed lopend verhaal van te maken? Kortom het denkproces hierover moest worden bijgesteld. Er werd een lijst opgesteld van ongeveer 120 mensen die naar mijn idee genoeg ter zake kundig zijn om te gaan bezoeken. Voorop staat echter dat we liever een onderzoek doen door middel van een grondige reconstructie dan een fragmentarisch werkstuk. Met een tempo van zeven gesprekken per maand kunt u wel nagaan dat de genoemde deadline van eind 2008 niet gehaald zal worden. Al de gesprekken worden immers weer getoetst voor ze worden verwerkt. Als er dan toch haast is geboden dan is gaandeweg het onderzoek tot me doorgedrongen dat er nog mensen zijn die zinnige verhalen kunnen vertellen over de middenstand. Al de aardige mensen die mij te woord stonden, gaven een inkijk in hun privéleven Ze laten dingen zien uit hun verleden, zoals plakboeken, krantenknipsels, foto's enz. Te veel om op te noemen. Ik documenteer het echter wel. Het zijn allemaal stukjes die de legpuzzel compleet kunnen maken. Hoe zo'n puzzelstukje eruit ziet? Twee voorbeelden, zonder daar andere mensen mee tekort te willen doen: door Maarten Mooij Van af heden is de collectie COMPLEET. Deze Merken «ja bekend als beslist solide, worden geleverd met twee- en drie versnellingsnaven, Oearciuwe, enz. in prijzen van af 60 gulden. Tevens eenige oude DAMES-RIJ WIELEN in ruil of te koop gevraagd. Ingericht voor alle voorkomende reparatie, vernikkelen en emailleeren. Beleefd aanbevelend, WINKEL.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 40