-37- Onze plaatsgenoten Klaas Leguit en Gerlof Anema hadden beiden Den Helder als mobilisatie-bestemming. Gerlof kreeg een lift van Klaas want die ging met zijn eigen auto naar Den Helder. Gerlof werd geplaatst op de mijnenveger Hr. Ms. Willem van Ewijck. De rang die hij bekleedde was luitenant ter zee der 3e klasse bij de Koninklijke Marine Reserve. Samen met de mijnenvegers Jan van Gelder, Abraham van der Hulst, Pieter Floris en de mijnenlegger Nautilus had de Willem van Ewijck opdracht gekregen om mijnenvelden te leggen rond de zeegaten van de Waddeneilanden. Op vrijdag 8 september 1939 werd de Willem van Ewijck in het Boomkensdiep ter hoogte van Noordvaarder West Terschelling midscheeps getroffen door een Nederlandse verspermijn. Na een enorme explosie brak het schip in tweeën en enkele minuten later verdween het in de diepte. Van de 51 bemanningsleden werden er 26 vermist. De overigen werden gered door sloepen van de nabij gelegen schepen. Van het vliegkamp De Mok op Texel stegen acht watervliegtuigen op en brachten medisch personeel ter plekke om assistentie te verlenen. Gewonden werden vervoerd naar het marinehospitaal Willemsoord te Den Helder. Ook Gerlof Anema werd daar zwaargewond naartoe gebracht. In de loop van die dag is hij aan zijn verwondingen overleden. De aangifte van overlijden vond plaats op 12 september bij de burgerlijke stand van Den Helder. Op diezelfde dag vertrok om 13.00 uur de rouwstoet van het marinehospitaal met de stoffelijke overschotten van de commandant van de Willem van Eijck, ltz 1 J.E. ten Klooster en ltz 3 KMR Gerlof Anema op weg naar hun laatste rustplaats: de algemene begraafplaats te Huisduinen. De overige omgekomen bemanningsleden, 30 man, werden elders in Nederland begraven. De rouwplechtigheid in Den Helder moet een indrukwekkende aaangelegenheid zijn geweest. Voorop in de rouwstoet tamboers en pijpers van de mariniers, daarna in volgorde manschappen van verschillende marineschepen en verwante instellingen, het stafmuziekkorps van de Koninklijke Marine, een vuurpeloton van 16 man verdeeld in 2 secties, 24 man onderofficieren die als dragers fungeerden op het kerkhof en als laatste de twee lijkwagens. Langzaam, in paradepas, onder treurmuziek van het stafmuziekkorps, afgewisseld door tromgeroffel en gefluit, trok de stoet door de straten van Den Helder. Op de voornaamste punten van de binnenstad hadden zich duizenden mensen opgesteld. Op de begraafplaats had zich ook een grote menigte belangstellenden verzameld, waaronder vele hoge autoriteiten. Deze ceremonie waarvan de eenvoudige familie Anema getuige is geweest, werd afgesloten met het dragen van de twee kisten door 24 onderofficieren tot boven de graven, waarna het vuurpeloton twee salvo's gaf gevolgd door geroffel van de tamboers tijdens het afdalen van de kisten in de graven, afgesloten met een laatste salvo. De graven werden bedekt met vele kransen. Het bovenstaande is een samenvatting verkregen uit diverse kranten van die tijd. Met behulp van die kranten heb ik geprobeerd te achterhalen wat er nu precies is gebeurd op die bewuste 8e september 1939. De Heldersche en de Leeuwarder Courant beschrijven het vergaan van de Willem van Ewijck op basis van wat door de officiële instanties werd aangereikt. De Telegraaf en het Algemeen Handelsblad brachten wat meer nuances in de berichtgeving. Het blijkt

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 37