Gerlof Anema -36- door Maarten Mooij Gerlof Anema in gala tenue In de nieuwsbrief van de gemeente Niedorp, afgedrukt in de Niedorper beschrijft het 4-mei comité de herdenkingsmonumenten in onze gemeente. In het vermelde stukje staat onder punt 5 het volgende: 'Het betreft het voormalige raadhuis van Winkel (het parfumflessen- museum)'. 'Op de gedenkplaat naast de trap staat vermeld:' enz. Kortom daar staan drie namen vermeld van mannen die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Van twee van hen, Cornelis Jan Brouwer en van Aebele Ferwerda, werd een summiere levensloop bijgevoegd. Van het derde slachtoffer, Gerlof Anema, miste ik die beschrijving. Bij het project 'verdwenen middenstand Winkel' stuitte ik op de imker Pake Anema. Hij verkocht honing en fruit uit zijn boomgaardje achter de NH-kerk. Het huisje is gesloopt. Nu is er een parkeerterrein met een showroom van garage Groenewoud die inmiddels ook al weer buiten gebruik is. Het dramatische levensverhaal van Pake Anema's zoon Gerlof heeft weinig te maken met mijn onderzoek maar ik vind het te belangrijk om daar niets mee te doen. Gerlof Anema was de zoon van Jouke Seerp Anema en Trijntje Wiersma. Samen met zijn zuster Anna groeide hij op in Winkel. Zij werd geboren in 1914, Gerlof in 1917. Over zijn jongensjaren in Winkel heb ik weinig kunnen vinden. Navraag bij oude Winkelers leverde alleen dit op. Mevrouw G. Band zei: "Hij was officier, het was zo'n knappe jongen en hij had verkering met een knap en aardig meisje." Uit reconstructie van losstaande feiten concludeer ik dat Gerlof na het lager- en vervolgonderwijs een nautische opleiding heeft gehad. Hij had er zijn zinnen op gezet om als stuurman bij de koopvaardij te gaan varen. Het verliep echter anders Op dinsdag 29 augustus 1939 werden meer dan 150.000 dienstplichtigen gemobiliseerd. Dat gebeurde op grond van de volgende proclamatie van de regering: "Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Nederland zou rusten, om, in geval, dat tegen alle nog bestaande hoop, een gewapend conflict in het buitenland mocht uitbreken, onze onzijdigheid naar alle zijden met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de Regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het uitersten voorzorgmaatregel en is daarom thans het bevel gegeven tot mobilisatie van leger en vloot".

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 36