Kermis op de Rijd -1893 -35- door Jan Smit Er is in het verleden verschillende keren in Nieuwe Niedorp een ijskermis op de Rijd gehouden. Volgens bewaard gebleven brieven en verslagen uit die tijd moeten het verschrikkelijk mooie feesten zijn geweest, waar de hele omgeving aan meedeed. In ons infoblad hebben we al eens eerder iets kunnen lezen over deze ijskermissen. De heer J. Blokker uit Bergen liet ons al eens genieten van een verslag in briefvorm over de kermis op het ijs in 1917 (zie infoblad nr. 43). In het boekje 100 jaar IJs en Volksvermaak van Freek Koorn en Hans Stammis is een hoofdstuk gewijd aan de 'Kermistijd op de Rijd 1916-1930'. Daarin is ook opgenomen Het lied van de Rijd, derde en herziene druk 1917 door D. Kuilman. Maar laatst vond ik in het Regionaal Archief Alkmaar, in de collectie aanwinsten no. 383 een nieuw kermisbed genaamd 's winters op de Rijd, op de wijs Nicola Nicola enz. De kermis, waarbij dit lied voor het eerst werd gezongen, werd gehouden op 18 januari 1893. De derde en verbeterde druk van Dirk Kuilman zijn lied heeft vier coupletten. De eerste en originele uitvoering van het lied uit 1893 heeft maar drie coupletten. Hieronder volgt het lied uit 1893. Wie dit lied schreef is mij niet duidelijk. Wie het weet mag het zeggen. 1 Ken je wel de kermis Op de Niedorper rijd Wat je zelden zien kunt In de zomertijd Hier een dikke dame Daar een halve man Elders weer de kramen Maar, wat zeg je ervan Nicola, Nicola ha ha ha (bis) Lekkere Oliekoeken Of een applesien Alles is te kopen Voor een cent of tien Wil je liever broodjes Of een potje bier Alle mooie meisjes Roepen kom maar hier Nicola, Nicola ha ha ha (bis) 3 Wil je liever kolven Of een dansje slaan Heb dan niet te dralen Blijf niet lummelig staan 't is hier om de centen Die niet schuiven wil Mag bij moessie blijven Tot de maand April Nicola, Nicola ha ha ha (bis) Winkel, oktober 2008

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 35