-34- biljartwedstrijden, de verkaveling. Zijn huis stond schuin tegenover het marktgebouw en naast het huis was een koelhuis gebouwd. Daarop was indertijd een opvallend bordje bevestigd met de tekst Flora et Pomona (Planten en Fruit). v Het gebouwtje staat er nog steeds en doet in de verste verte niet aan een koelhuis denken. Hooguit aan een garage, maar die functie kreeg alleen het voorste gedeelte. Het fruit, o.a. bestaande uit druiven uit eigen kas, kon vanuit de koeling in de kortste tijd naar de veiling worden overgeheveld. Bossen chrysanten zijn in de koeling bewaard en later de stekjes die vervolgens door Piet Bijhouwer overal naartoe werden vervoerd. Tot in Zweden toe. Volgens de dochter van Piet, Nettie Wittekoek-Bijhouwer, is dat uitzonderlijke koelhuisje nota bene in oorlogstijd gebouwd en nog wel door een firma Van Sanen uit Amsterdam. Die firma heeft ook nog de in 1942 verbrande boerderij 'De Goede Aarde' in de Waardpolder mogen vervangen. 'Mogen' omdat de vergunningen in die tijd mondjesmaat en pas na heel veel moeite werden afgegeven. Het marktgebouw, gesticht in 1896 en bedoeld voor de omgeving, heeft tot augustus 1951 gefunctioneerd. Zo'n 55 jaar. Het staat er nog steeds en herinnert ons in de eerste plaats aan de glorieuze jaren van de Winkeler fruitteelt. Een 'lieu de memoire' heet dat tegenwoordig, een plaats van herinnering. Er loopt nu op letterlijk een steenworp afstand, evenwijdig aan het marktgebouw, een fiets- en wandelpad naar het bedrijventerrein. Wie vanaf dit pad naar rechts kijkt en een oude boomgaard meent te zien, beseft natuurlijk niet dat ook hier omstreeks 1900 nog sprake was van een betrekkelijk groot Winkeler bos. In elk geval groter dan het Bosje van Nobel. Het pad is naar Piet Bijhouwer genoemd. Het bordje met de naam en het bordje met het 'waarom' zijn aan de Dorpsstraat duidelijk zichtbaar. Ere wie ere toekomt: Pieter Bijhouwer 1915 - 2003 Stuwende kracht Floralia en Bloemencorso (1955- 1989) Nieuwe Niedorp, oktober 2008 Literatuur: 'Winkel en Lutjewinkel' (Het verleden in foto's en verhalen), door Jan Smit en Herman Fijnheer 'Niedorp in Historisch Perspectiefdoor Aat Wit 'Woorden met een verhaal', door Ewoud Sanders '150 Jaar Waard en Groet', door Jan Smit Infoblad Hist. Niedorp nr. 31 (nov. '98) De koelruimte bovenin het koelhuis.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 34