-33- vielen, tot op de wereldtentoonstelling van 1889 in Parijs aan toe. Na een twintig jaar als notaris gefunctioneerd te hebben vond Van de Ham het wel genoeg en ging hij zich volledig wijden aan de fruitteelt, de bijenteelt en het door hem ontworpen Buurtbos in Lunteren. Om een paar bijzondere appelsoorten te noemen die door hem werden gekweekt: de Lemoenappel, lijkend op een Goudrenet, de Oranjeappel, de Groene Pippeling, de Lunterse Pippeling en in 1896 de Notarisappel. (De Notarispeer is minder bekend geworden.) De Luntersche Tuinbouwvereeniging wist in 25 jaar meer dan tweehonderd nieuwe appels en peren voort te brengen. In 1953 ging deze succesvolle club helaas ter ziele. De in Lunteren zeer geliefde en zelfs vereerde Van den Ham was zo'n veertig jaar eerder, zo doof als een kwartel, op 90-jarige leeftijd gestorven. Het zou misschien aardig zijn geweest als men ergens een borstbeeld van hem zou hebben opgesteld, bij voorkeur in zijn Buurtbos. Op de rand van dat bos is er nu tenminste een weg naar hem genoemd. Minder kon echt niet. In de jaren vijftig werden de hoogstambomen overal vervangen door de bekende lage boompjes waarvoor je geen trappen of ladders meer nodig had. Honderden vruchtrassen verdwenen van het toneel, maar de zoetzure Notarisappel wist zich tot nu toe nog enigszins te handhaven. Het zou landelijk gaan om nog maar zo'n vier- a vijfduizend kilo. Jammer genoeg is de boom nogal kankergevoelig en is de opbrengst aan de lage kant. In Doesburg is een museumtuin van de Stichting Behoud en Bevordering Fruitcultuur waar ruim duizend oude vruchtenrassen bewaard blijven. Daar zegt men dat de vraag naar de Notarisappel weer is toegenomen. Wij hebben trouwens vlak bij ons in de buurt, in Spanbroek, de POMologische Vereniging Noord-Holland. Die vereniging beijvert zich de oude hoogstamrassen die men in ons gebied vroeger vaak tegenkwam nieuw leven in te blazen. Op hun website wordt als eerste de Notarisappel genoemd, gevolgd door de Schellinkhouter, de Zoete Pippeling, de Noordhollandse Suikerpeer en de Winterjan. Men adviseert en leent snoeimateriaal uit. Wie meer wil weten kan zich laten informeren via www.hoogstamfruitnh.com. Af en toe is er nog een tentoonstelling van allerlei oude hoogstamrassen, zoals op 18 en 19 oktober j.l. in Middenmeer, georganiseerd door POM. Een ware hoogtijdag voor de liefhebbers van oude fruitbomen en vruchten uit grootmoederstijd. Winkel was in het verleden zeer bekend om zijn fruittuinen. Het was bepaald geen wonder dat het tot een eigen veiling kwam, pal naast de toenmalige trambaan. Vervoer via het lokaalspoor was dus verzekerd. Ik heb aan verscheidene personen in Winkel gevraagd of ze misschien nog een Notarisappel in de tuin hadden. Ze moesten helaas toegeven dat het niet het geval is. Ik had er graag een foto van gemaakt voor dit artikel, dat spreekt. Op de Floralia-tentoonstelling van iets meer dan dertig jaar geleden was nog veel plaats ingeruimd voor een rijke verzameling soorten uit de oude Winkeler fruittuinen. De Notarisappel was daar prominent aanwezig. De grote organisator Piet Bijhouwer zal ongetwijfeld met een dubbel gevoel, maar zeker trots naar die gevulde manden hebben gekeken. Als er iemand betrokken was, was hij het wel. De Floralia- tentoonstelling en het Corso waren indertijd haast ondenkbaar zonder zijn organisatorische inbreng. Allerlei verenigingen en organisaties hebben trouwens nogal wat aan hem te danken. Om wat te noemen: het Nut, het bedrijvenvoetbal, de

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 33