-31- Ik heb het gevoel, dat we vast nog eens een andere zienswijze kunnen verwachten. Laten we nu maar even terugkeren naar die zogeheten villa's, die hoog oprijzende herenhuizen. De één is vooral bekend geworden als notariswoning en staat er nu nog. De ander is in 1909, dus zo'n eeuw geleden gekocht en gesloopt door timmerman Nieman uit Keinsmerbrug. De eerste villa werd gebouwd voor landbouwer Jan Kooijman tijdens de gouden agrarische jaren, om precies te zijn 1878. De tweede kwam wat later en werd een ietsje groter. Achtereenvolgens werd deze villa bewoond door de notarissen A. Sloos, G.J. van Leersum en J.C. Kort. De imposante woning van Kooijman was dus eigenlijk de voorganger, maar mocht om de een of andere Door Nieman gebouwde woningen reden slechts 31 jaar standhouden, naast het voormalige Weeshuis/café. Misschien vond men het onderhoud te kostbaar. Dat was nogal eens de reden om een kapitaal pand te slopen. Nieman bouwde op de plaats van het gesloopte huis en wat verderop langs de Bosstraat in totaal een vijftal gelijkende woningen, met gebroken kap. Daarbij gebruik makend van vrijgekomen sloopmateriaal. Zo verrees een viertal huizen op rij naast het voormalige weeshuis. Dat weeshuis werd bejaardenhuis annex boerderij en vervolgens café. Het café van Piet Oud. Na zijn overlijden zien we verschillende uitbaters. Nu is het gedeeltelijk dichtgespijkerd en met de ingegooide ramen een ware aanfluiting. Er is door Nieman slechts één woning op het oude perceel van Kooijman gebouwd. Dat is nr. 54 van L. Verhulp. Op bovengenoemde topografische kaart van omstreeks 1900 ziet men De topografische kaart omstreeks 1934. een parkachtige aanleg bij de notariswoning. Gescheiden door een slootje grenst daar een cirkelvormige tuin aan, met het huis van Kooijman in het midden (zie de uitsnede uit de topografische kaart). Na Kooijman is het grote huis in 1901 overgenomen door de familie Geertsema. De weduwe Geertsema-Melchior deed het uiteindelijk over aan timmerman Nieman met het bekende gevolg.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 31