Twee straatnamen en een pad -30- door Jan Keuken Het Immetjesbosch Om met een overbekende straat te beginnen: waar komt in Winkel de naam van de Bosstraat vandaan? Heeft dat misschien iets te maken met het Bosje van Nobel? Het bosje dat vroeger nogal afzijdig in het land lag, maar nu al weer geruime tijd naast de sporthal en de tennisbanen aan de Hartweg ligt? Volgens een autochtone Winkeler komt de naam daar helemaal niet vandaan. Het zou gaan om het Immetjesbosch dat vroeger ergens aan de Bosstraat te vinden zou zijn. Wellicht precies op de plek waar later twee kapitale villa's zouden worden gebouwd. Eventueel met behoud van een paar mooie bomen. Maar gek genoeg: op een topografische kaart uit de periode 1839-1859 wijst niets op zo'n locatie. Sterker nog: ik kan op deze kaart langs de hele Bosstraat geen bos vinden. Mogelijk is het intussen opgeruimd, maar in 1834 zou het volgens onze gegevens zeker nog bestaan moeten hebben! In mijn artikel over de Wieg van de Ooievaarsweg (info-blad nr. 31) wordt namelijk vermeld dat het zogenoemde Immetjesbos in 1834 in bezit was van Cornelis Koomen uit Lutjewinkel. Maar misschien is de naam Bosstraat uiteindelijk helemaal niet zo oud. Laten we eens kijken wat een topografische kaart uit omstreeks 1900 over deze straat te vertellen heeft. Er wordt hier nog helemaal geen Bosstraat vermeld, maar heel gewoon Winkeler weg! Zo'n drie decennia later, op een kaart uit 1934, blijkt dit dan gewijzigd in Lutjewinkeler weg. Geen onbegrijpelijke verandering, maar niet wat we verwachten. De naam Bosstraat moet dus wel tamelijk jong zijn. Zou dat Bosje van Nobel, dat op meer dan 250 meter vanaf de straat gelegen was, dan toch de naamgever zijn geweest? Maar indertijd was er nóg een bosje dat zich ook evenwijdig aan de straat uitstrekte. Dat was gelegen op 'slechts' zo'n 50 meter afstand en wel tegenover het toenmalige postkantoor, daar waar nu het Winkelmadepark te vinden is. Het was zo'n 25 meter breed en ca 150 meter lang en daarmee zo ongeveer een kwart van de oppervlakte van het Bosje van Nobel. Als we de parkachtige tuinaanleg bij de genoemde villa's ook in rekening brengen, zou al dit groen misschien tezamen verantwoordelijk kunnen zijn voor de suggestieve naam Bosstraat. Toegegeven: heel bevredigend klinkt het niet. De topografische kaart omstreeks 1900.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 30