Een schetskaartje uit de eerste helft van de 17e eeuw -28- door Jan Smit Dit schetsje laat in grove vorm de waterhuishouding zien in het lage deel van de Niedorper Kogge. Rechts onderaan zien we de Slijpersmolen die het water uit de Braeck(polder) op de Kromme Gouw kon malen. Het water verdween dan via Kromme Gouw-Hoogsloot door de sluizen in de Westfriese zeedijk te Kolhorn zo de Zuiderzee in. De grote molen iets naar boven op de schets stond aan de Mientweg in Lutjewinkel en bemaalde de Oosterpolder. Ik denk dat dit schetsje eigenlijk is bedoeld om te laten zien hoeveel schuiven en duikers er wel niet nodig waren om de waterhuishouding in het lage deel van de Niedorper Kogge in goede banen te leiden. Overal zijn schuiven of duikers getekend, vooral bij de Braak. Zoals bekend werd de Braak tot het laagste gebied van de Kogge gerekend, 's Winters stond het altijd voor een groot deel onder water en het werd bewust bij wateroverlast als overloopgebied gebruikt. Het kon best een aantal maanden onder water staan, want er werd hoofdzakelijk dekriet en riet voor dijkherstel geteeld. Heel schetsmatig zijn de Niedorper kruiskerk en de Winkeler kerk weergegeven. Links en rechts van de kerk in Winkel zijn duikers getekend die het water van het lage Nederlandspoldertje en rond de Kerkerijd moesten reguleren. Het kaartje geeft de situatie weer voordat de vijf strijkmolens van de Niedorper Kogge werden gebouwd. Het kaartje werd gevonden in het archief van de Oosterpolder. n Winkel, oktober 2008

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 28