Nog even terugkomend op het artikel over onze doopsgezinden -26- door Jan Keuken Vaak kom je nog wat belangwekkends tegen als je verhaal al in ons blad is verschenen. Zo gaat het nu eenmaal. Het kan in tegenspraak zijn met wat je beweerd hebt. Het kan ook juist een bevestiging zijn met een nieuw voorbeeld. En het kan heel gewoon een interessante aanvulling betekenen. Zo mist mijn haast huiveringwekkende bijdrage over de oudste geschiedenis van onze doopsgezinden een enkele opmerking over Oude Niedorp. Een paar toepasselijke zinsneden kwam ik tegen in het laatste boek van onze vroegere plaatsgenoot Henk Komen. Dat draagt als titel 'Kapellen aan de dijk'. Een belangrijk deel van het boek wordt besteed aan de algemene ontwikkelingsgeschiedenis van de Langedijk. Daarbij laat Henk Komen een nieuw en verrassend licht schijnen op een vroege verlegging van een groot deel van de dijk. In dat algemene gedeelte lezen we ook over de godsdienstige beweging van Melchior Hoffman. Dat deze nieuwe richting aanhangers zou hebben gehad in de West-Friese dorpen. Met name in Langedijk, Nieuwe Niedorp, Winkel en Barsingerhorn. En dat de heersende economische malaise daar zeker een rol bij gespeeld zou hebben. Henk vervolgt dan met enkele opmerkingen over Oude Niedorp. Ik citeer: Er ontstond grote commotie toen de wederdopers in 1534 de geestelijken van de kerk van Oud Niedorp wilden vermoorden. Van hogerhand werden soldaten gestuurd. Als afschrikwekkend voorbeeld werden enige wederdopers ter plaatse opgehangen... In mijn eigen verhaal wordt op pagina 20 te veel waarde gehecht aan het feit dat er indertijd twee doopsgezinde gebedshuizen in Barsingerhorn te vinden waren, zogenaamd één voor de gevluchte Vlamingen en één voor de Friezen. Een voorkeur voor één van de richtingen, en dan met name de Friese, kwam in het Noorderkwartier veel vaker voor. Zo'n belangrijk gegeven krijg je helaas wat later onder ogen. Daar kun je de eventuele aanwezigheid van zogenaamd 'echte' Friezen niet mee verbinden. In mijn artikel maak ik de volgende opmerking over de naam Knipperdolling: Er bestaat een opzegversje over Hansje Knipperdolletje dat misschien nog aan hem herinnert. Dat blijkt niet zo'n gekke veronderstelling te zijn. In een Utrechtse boekwinkel ontdekte ik een aardig boekje van Ewoud Sanders met als titel 'Woorden met een verhaal'. Daarin besteedt Ewoud heel toevallig nogal wat aandacht aan de naam Knipperdolletje. De naam zou inderdaad teruggaan op Bernhard (dan wel Berend) Knipperdolling, een rijke lakenkoopman uit Münster die zich in 1534 bij de wederdopers of anabaptisten aansloot. Ewoud vervolgt dan met een tekst die aardig bij mijn eigen verhaal aansluit: Nadat de wederdopers zich in 1534 van Münster meester hadden gemaakt, werd Knipperdolling een van de twee burgemeesters. Vervolgens trok Jantje van Leiden de macht naar zich toe. Jantje liet zich tot 'koning van Sion' (het nieuwe Jeruzalem) uitroepen en benoemde Knipperdolling tot zijn stadhouder (plaatsvervanger). Hij woonde in Knipperdollings huis en trouwde met diens dochter Dieuwertje, de latere koningin Divara. Knipperdolling trad zeer streng op tegen weifelaars en

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 26