De wereld van Gijsbert Boomkamp -24- door Jan Smit Het geboortejaar van de Alkmaarder Gijsbert Boomkamp is nog steeds in nevelen gehuld maar het moet aan het begin van de 18e eeuw geweest zijn. Heel oud is hij niet geworden want hij overleed op 11 juli 1755. Boomkamp trouwde in 1732 met de weduwe Geertje Bel. Hij had toen al een kaarsenmakerij, vermoedelijk aan het Luttik Oudorp, dicht bij zijn woning. Zijn vader liet hem in zijn jonge jaren opleiden tot de koophandel en voor die WinkeT opleiding had hij al een jaar lang tekenles gehad van de bekende landschaptekenaar Cornelis Pronk (1691-1759). Boomkamp heeft het niveau van zijn leermeester Pronk niet gehaald, maar zijn tekeningetjes zijn toch wel aardig. Hoe de oude kruiskerk van Nieuwe Niedorp er van buiten uitzag kunnen we door Boomkamp nog zien. Hij heeft er twee eenvoudige tekeningen van gemaakt. Er schijnt net voor de afbraak van de kerk nog een foto van dit fraaie godshuis genomen te zijn maar tot op heden is hier nog niets van boven water gekomen. Na de dood van zijn eerste vrouw in 1737 hertrouwde Gijsbert met Maartje de Wit. Doordat zijn kaarsenmakerij uitstekend draaide raakte Boomkamp tot welstand. Hij was ook nog eigenaar van een azijnmakerij en hij had geld gestoken in twee Alkmaarse zoutketen. Boomkamp had interesse in de geschiedenis van Alkmaar en omgeving. Met enkele vrienden wilde hij in 1736 een boek maken over de dorpen rond Alkmaar. Hieruit kwam een eerste aanzet voort, het handschrift van Boomkamp 'De stad Alkmaar met Haare Dorpen' (1740). Naast dit handschrift heeft Boomkamp nog een uitgebreider boekwerk gemaakt, 'een honderd meest Noordhollandse gezigten', waarin de hierbij afgedrukte prenten te zien zijn. De kruiskerk van Nieuwe Niedorp Vanuit het zuidoosten heeft Boomkamp deze prent opgezet. Opvallend zijn de hoge steunberen tegen de toren en aan het begin van de kerkmuur. Er was aan de zuidkant ook een ingang en achter de zijbeuk zien we maar een klein kort koor. In Winkel een totaal andere kerk, geen kruiskerk maar een eenbeukig kerkgebouw met een smaller inspringend koor. De torenspits was ook heel anders uitgevoerd dan Winker

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 24