-15- testamentaire beschikkingen die - dat mag gezegd - van een opvallend menselijk mededogen getuigen! En dat neemt natuurlijk voor haar in. Na het overlijden van Hendrik is ze opnieuw getrouwd en doet ze alsof ze Hendrik nooit gekend heeft. Ze doet zich voor als de weduwe van Pieter Claesz Croon, haar eerste man die al 45 jaar dood is. Haar nieuwe echtgenoot is de chirurgijn mr. Jan Schilt. Dit huwelijk duurt nog 12 jaar voordat Catrina zelf de geest geeft en begraven wordt in de Nieuwe Lutherse kerk in Amsterdam. Negen maanden later volgt haar derde echtgenoot. Wat er direct daarna met het schilderij gebeurde is onbekend. In elk geval is er goed op gepast en kwam het in handen van Engelse edellieden die graag bereid waren een aardige prijs te betalen voor een Hollandse meesterschilder. In het midden van de 18e eeuw blijkt het portret van Trijn in het bezit van de T graaf van Westmorland. Zijn kasteel stond in Kent. Vervolgens gaat het in de loop van de tijd van de ene edele hand in de andere. In onze tijd hangt het portret bij de familie Douglas-Pennant in het afgelegen Penrhyn Castle in Noord-Wales. Zo kan het toevallig gaan met de nagedachtenis aan een kleindochter van een doopsgezind leraar uit Nieuwe Niedorp (met dank aan Rembrandt). De Hooghsaet Nadat Bernd Ooijevaar me uitgebreide informatie toestuurde over De Hooghsaet, waarvoor ik hem zeer erkentelijk ben, ben ik eerst eens gaan kijken naar de hoogtekaart van onze omgeving. En wat blijkt? Numero 22 ligt op het hoogste punt van alle aan de Langereis gelegen percelen. Niet dat er sprake is van een kunstmatige verhoging, lijkend op een terpje, nee, het gaat om de natuurlijke omgeving. De Hooghsaet of De Hoge Zaat ligt op z'n minst een decimeter hoger dan de rest, of liever gezegd, een decimeter minder diep onder NAP. Veel is het niet, maar in die tijd, met vaak hoge waterstanden, toch de moeite waard. In feite gaat het om zo'n dertig centimeter onder NAP, waar de andere percelen in de omgeving variëren tussen de veertig en negentig centimeter onder NAP, met nog een aanmerkelijke verdieping in de richting van Veenhuizen. Dat begint zo ongeveer bij de Unjerweg. Men vermoedt dat het hogere terrein, de Hoge Zaat, in noordwestelijke richting iets groter kan zijn geweest, namelijk op de plaats waar omstreeks 1460 de Langereis is uitgegraven. Men neemt op goede gronden aan dat de noordelijke Langereisdijk de oorspronkelijke scheiding was tussen de Niedorperkogge en het Hoogwouderambacht. Elk met een eigen ontginningsrichting. Er werd overigens vóór dat er sprake was van de Langereis, meestal gesproken over de Wijzend of de Wisende, wat je zou kunnen vertalen in 'het De brug over de Langereis naar Hoogwoud met daarachter een oud boerderijtje op de plaats van De Hoogsaet, het hoge huis.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 15