Catrina -12- door Jan Keuken Vergissingen Dit verhaal gaat niet over de heilige Catherina van Alexandrië die in de Late Middeleeuwen op veel plaatsen vereerd werd, noch over de storm die New Orleans voor een groot deel onder water zette. Het draait hier om vrouwe Catrina Hooghsaet van wie Rembrandt in 1657 een schitterend portret heeft gemaakt. Een schilderij geschilderd in zijn nadagen, toen de inkomsten bitter nodig waren om hem uit de armoede te houden, een schilderij dat nu tussen de 50 en 70 miljoen euro moet opbrengen. Dat is de ironie van de geschiedenis. Heel graag had ons aller Rijksmuseum er met steun van velen over willen beschikken. Helaas werd er 'slechts' voor 34 miljoen toegezegd door bedrijven, particulieren en Minister Plasterk (onder voorbehoud). In elk geval lang niet genoeg om de Engelse eigenaars tevreden te stellen. Ze zijn echter niet te beroerd om het af en toe aan ons land een tijdje in bruikleen af te staan. Zo ook als fraaie afsluiting van het zogeheten Rembrandtjaar 2006-2007. Bij deze gelegenheid konden leden van de huidige Hoogzaadfamilie eens kijken of ze misschien nog trekken gemeen hadden met Catrina. Ook al bestond er geen enkele zekerheid of er wel sprake kon zijn van enige verwantschap. Het was in elk geval een leuk initiatief van de stamboomonderzoeker Nico Hoogzaad. In de Schager Courant van 1 februari vertelt Ina Broekhuizen (bekend als schrijfster in ons Westfriese dialect) een en ander over de vader en grootvader van Catrina. Eén opmerking was al zonder meer belangwekkend voor Historisch Niedorp. Ze verhaalde namelijk dat de grootvader niet alleen Dirck Pietersz van Nierop heette, maar ook werkelijk afkomstig was uit Nieuwe Niedorp. Zoiets is voldoende reden om mijn zuster De voormalige smederij van Vermeulen met rechts het Annet Klomp-Keuken (met haar vroegere woonhuis van Sanders, de bottelier. uitgebreide archiefmateriaal) eens te laten naspeuren waar die Dirck Pietersz precies gewoond zou hebben. Deze leraar bij de doopsgezinden bleek niet bepaald onbemiddeld. Hij bezat indertijd twee huizen en nog wel in het midden van het dorp. Het ene stond op de plaats van de voormalige bottelarij van Sanders, het andere één of twee huizen oostelijker, omtrent de voormalige smederij van Vermeulen. Op dit ogenblik respectievelijk de huisnummers 167 en 165 of 163.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 12