treft u een overzicht aan van het aantal middenstandszaken in perioden van 25 jaren over het tijdvak 1850-2005 met de eindconclusie van het onderzoek. Speciaal voor de lezers van ons historisch blad volgt eerst een volledige opgave van de bakkers die gedurende 150 jaar in de dorpskern van Nieuwe Niedorp het brood bakten en aan huis bezorgden. Om reden dat een bakkerij als regel gedurende vele jaren bij de opvolgende bakkers in gebruik bleef wegens het aanwezig zijn van de bakkersoven, konden de door onze secretaris/penningmeester opgezochte gegevens uit de periode 1850-1900 tamelijk eenvoudig gekoppeld worden aan de jaren na 1900 die door ondergetekende zijn opgezocht. Dit zal overigens niet bij alle winkeliers het geval zijn. Bakkers vanaf 1850 en later Simon Wit begon in 1881 een bakkerij aan de Dorpsstraat C 8a. Enkele jaren later volgde zijn zoon Cornelis hem op. Deze werd in 1905 eveneens opgevolgd door zijn zoon Cornelis. De bakkerij was toen voorzien van huisnummer C 15. Bakkerij 'De Ster' bleef in handen van fam. Wit tot de laatste bakker Cornelis Wit er in 1962 mee stopte. Deze man stond bekend om zijn korte veelzeggende uitspraken, waarvan het volgende voorbeeld: Kwam hij bij de klant die gewoonlijk twee broden nodig had en deze nam toevallig een half brood, dan kreeg hij of zij de knorrige opmerking te horen: "Mankeert er iets aan mijn brood of vreten jullie soms niet meer?" Vermoedelijk had hij de bijnaam 'Bakker Knor' te danken aan zijn soms knorrige manier van spreken. Vrij spoedig nadat hij was vertrokken uit de bakkerij is het pand afgebroken en door een bungalow vervangen, thans genummerd Dorpsstraat 59. Dat het beroep van bakker al in een ver verleden werd uitgeoefend zal bekend zijn, de precieze plek waar dat was is vaak moeilijker te achterhalen. In het artikel 'Terug naar het Rembrantszhuis' uit infoblad nr. 33 van november 1999 lezen we dat er kort na 1600 een bakkerij was gevestigd op het adres C 18, later C 28, aan de 'Hoogzijde' van het dorp. Het noemen van al de bakkers die er brood bakten laten we achterwege, maar in 1850 was dat Cornelis Nierop. Tot 1880 kunnen we nog de bakkers Jacob Brugman en Klaas Kleen noteren, daar na kwam herenboer Daniël Nierob er wonen. Van 1910 tot 1921 was Arie Heinstman de veer schipper. Daarna had Willem Druif in het pand een ga lanteriewinkel. Hij was daarbij tevens vrachtrijder. -9-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 9