-43- Westfriesedijk, naar Kolhorn, Barsingerhorn, Lutjewinkelerweere en over Moerbeek naar huis, waar we een dikke middag mee bezet waren. Een andere route b. v. op een andere middag, Oude Niedorp, Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, naar Heerhugowaard, achter Oude Niedorp om weer naar huis. Een lange middag dus weer Gewoonlijk waren het aardige vrachtjes, die in een waterdichte zak, voorzien van ringen, waardoor een touw dat op de borst werd vastgestrikt, op de rug hingen. Ook hadden we wel eens te zware vrachtjes, die niet konden worden gedragen. Dan hadden we daarvoor een kruiwagen van heel licht materiaal, speciaal voor lange afstanden en die we op de schouder konden dragen en dit ook wel deden, wanneer we de vlugste weg namen, de hoofdwegen vermeden en een landpad namen. Dus de wagen onder de arm en achter de dammen om, het andere stuk land opzochten en onze weg vervolgden. Vrijdagsmorgens was een tochtje naar Aartswoud en Hoogwouderweere een gewoonte geworden. Dan moest een van ons vertaalwerk halen voor het blaadje 'Onze gevleugelde Vrienden' bij de hoofden der scholen Van Rhee en Van Wijck. Dit was dan een loop van vier uur. (van 6-10.) Bij de thuiskomst vlug helpen met zetten, want des avonds half zeven moest deze uitgave aan het postkantoor zijn bezorgd voor de verzending. Jammer dat toen de fiets nog niet bestond, deze had wel dienst kunnen doen. Dit is niet geheel juist, want er waren wel fietsen maar gemaakt door wagenmakers en smid en in het bezit van A. Schild en D. v.d. Stok. Het waren nog moordwerktuigen. Ook gebeurde het wel, dat we in de herfst met regen over onverlichte wegen, een door koolwagens stuk gereden Laanderweg, 's avonds om half zeven nog even naar Oudkarspel, naar de brandverzekering van Eecen moesten om drukwerk te brengen. Een tochtje van 3 uur. Hiermede ben ik zowat met grote trekken aan het einde. Ik meen echter niet te moeten eindigen om ook nog even te memoreren, dat ik van voor Pasen tot na Pinksteren nog behulpzaam was in de behangerij en met P. Fray verschillende kamers van dorpsgenoten van nieuw behangselpapier heb voorzien. Wanneer het heel druk was, gebeurde het wel, dat wij dagen van 16 uur maakten. Ik hoop hiermede een kleine kijk te hebben gegeven aangaande het drukkerijbedrijf van de fa. Gebr. Groot. Oud Sloterdijk, dec. 1956. J. Arts. H. Groot overleed begin 1962, waarna de zaak werd overgenomen door W. Lakeman die gedurende zeven jaar kastelein was geweest in de 'Prins Maurits'. Hij maakte elf jaar later plaats voor Corn. Hauwert die begin 1979 werd opgevolgd door J. Vinke. Deze stopte met de boek-en kantoorartikelenhandel in 1992 waarna de familie Julius tot heden de zaak voortzet. Nieuwe Niedorp, april 2008

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 43