Onze Gevleugelde Vrienden, I. CrBQQT -42- waarin menig jong beestje het levenslicht aanschouwde. Een leuk geval maakten wij eens mee. Het vogeltjeszaad verdween als sneeuw voor de zon en de dennen lieten los. De oorzaak waren de muisjes. Deze beestjes hadden hun heil gezocht in de aarde der kuipen. Bij de uitwatering, door er een paar emmers water door te gieten, verloren ruim veertig van deze diertjes hun leven. Het personeel bestond uit de volgende personen: P. Fraij -winkel, binderij en behangerij; D. Schenk -H. Arts -W. Arema -H. Hovenier en J. Arts, afdeling zetterij en drukkerij. Na zijn militaire dienst is H. Arts weer teruggekomen, om later in Delft en Amersfoort als chef op te treden. Onze werktijd was in de zomer van 's morgens 6 tot 8; van 8 Vz tot 12 en van 1 Vz tot 6 Vz uur 's avonds. In de winter van 8 tot 12 en van 1 tot 6 uur. De werkdag werd nog onderbroken door 's middags een half uur eraf te nemen om thee te drinken. Deze thee werd in de werkplaats onder een gezellig praatje genuttigd, terwijl ook de patroons erbij aan zaten. Voor de uitgebreide gemeente bediening was de oude J. Hovenier. Deze plaatsen bezocht hij per wagen bespannen met honden. Een kleine opsomming der dorpen geeft u een kijk op de uitgebreidheid Aartswoud, Hoogwoud, Hoog- wouder Weere, Opmeer, Spanbroek en omgeving, Winkel, Groetpolder, Kolhom, Barsingerhorn, Moerbeek, Kreil, Wieringerwaard en omstre ken, Oude Niedorp, Oudkarspel, Noord- en Zuid Scharwoude, Broek op Langendijk, Heerhugowaard en omgeving. Maandagsmorgens vaste verwisseling van boeken en tijd schriften van de leesportefeuilles. Deze waren verdeeld in afd. 1. en afd. 2. Dan liep Hovenier van Oost naar West en van West naar Oost en steeds maar weer omgekeerd. Bij ziekte moest wel eens een ander. N. Wit, een bekende van ons ouderen was dan invaller, terwijl hij in de drukkerij ook wel de behulpzame hand bood als zetter. Nu ik een XJitg-ever Nieuwe Niedorp. opsomming heb gegeven van de plaatsen, geef ik ook even een kijkje op hetgeen wij als jongens van 13-15 jaar moesten verrichten bij ziekte van Hovenier. Maandagmorgen eerst verwisseling van de portefeuilles, waar we mee bezig waren tot 12 uur. Dan naar huis om te eten. Na het middagmaal naar Winkel, langs Westfriesedijk, Boerensluis en Middenweg, terug naar Boerensluis, weer de WEEKBLAD voor Liefhebbers en Kweekers van Pluim gedierte en verdere Dierensport. Franco per post f 1.60 per jaar. OFPICIKKL OBflAA» do-Hmaaveevèroie'iligjng. „Avcs" te Alkmaar, dea Nederlandsc-lioa K.ontjnenbond. - en déif Nkmwen Botterdam schen Post&wvenlxrad. PROEFNUMMERS gratis op aanvraag. (N.-H

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 42