-38- Van drukkerij Groot naar boekhandel/kantoorartikelen Julius In het jaar 1892 zou ik de lagere school verlaten om aan een andere periode in mijn leven te beginnen. Toen mijn ouders een plan voor deze toekomst gingen bespreken werd ik ook opgenomen in dit gesprek en moest vertellen wat ik graag wilde worden. Het bleek dat al drie gegadigden met vader hadden gesproken, n.1. een smid, de schilder en de firma van de drukkerij. De keus was niet gemakkelijk omdat ik alles mooi en interessant vond. Het eerste wat ik los liet was de smederij. Toen de keus tussen de twee anderen. Deze was moeilijker. Ik hield van tekenen, waar ik gratis les in zou krijgen en fotograferen zou me ook bijgebracht worden en dan de eigenlijke drukkerij, of de schildersbeweging. Mijn oudste broer was ook drukker. Ik had zodoende al eens een kijkje genomen en voelde me zeer aangetrokken tot drukpersen. De beslissing werd genomen en 1 mei 1892 stapte ik, wel wat bedeesd, de drukkerij binnen. Na de kennismaking werd je zo het een en ander verteld en werd een begin gemaakt en wat je niet wist vroeg je dan maar aan je medeleerling, die er al een paar jaar op had zitten. Ziezo, mijn introductie is gemaakt en nu zal ik trachten u iets verder in te lichten, niet over het typografenvak, maar over de drukkerij in het algemeen. De drukkerij werd opgericht in 1855 door J. Groot en was gevestigd -volgens zeggen- in het pand waar nu de firma Keuken een manufacturenhandel drijft. Dit betreft de woning, thans Dorpsstraat 169. De drukkerij bleef daar gevestigd tot 1863. In dat jaar werd zij overgebracht naar een daarvoor gebouwd pand achter de tegenwoordige boekhandel van de firma Groot. Dit gebouw werd gezet van wat vrij kwam bij afbraak van de boerderij van Rens Hartman Langedijk. Dit boerenhuis heeft gestaan achter de tegenwoordige woning Dorpsstraat 125. Hartman Langedijk liet in 1863 een nieuw pand, voorhuis en boerderij, bouwen naast het oude huis thans Dorpsstraat 127. Jan Groot heeft het bedrijf 14 jaar uitgeoefend. In die tijd heeft hij naar alle waarschijnlijkheid ook uitgegeven de 'Nieuwe Niedorper Almanak'. Het is jammer dat hiervan geen enkel exemplaar bewaard schijnt te zijn. Op 1 April 1868 deed hij de boekhandel en binderij over aan J .Riesberg te Harlingen en werd kastelein in café 'De Tijd', bij het station Noord-Scharwoude. Op 1 mei daaraanvolgende kwam de drukkerij in handen van G. Halff. Toen op 12 juni 1876 de boekhandel en binderij over gingen in handen van G. Halff was het bedrijf weer compleet. Had Halff tot nu toe steeds de zaak gevoerd onder eigen naam, met ingang van 1 mei 1887 kreeg hij een compagnon in de persoon van K. Groot Hz., een familielid van zijn vrouws zijde. De firmanaam werd veranderd in Halff en Groot. Op 1 januari 1892 trad Halff uit en kwam als nieuwe compagnon in de zaak C. Groot Hz., een broer van K. Groot. In die tijd kwam ik in het drukkersvak. Groot woonde in het winkelhuis thans Dorpsstraat door Aat Wit Voor het opzoeken van gegevens over de plaatselijke middenstand kwam ik in het vroegere gemeenteblad voor Nieuwe Niedorp een artikel tegen in de jaargang 1957, geschreven door Jacob Arts geboren 23 maart 1879 te Nieuwe Niedorp. In 1897 vertrok hij naar Amersfoort, later woonde hij in Amsterdam. Onderstaand beschrijft J. Arts zijn vijfjarige opleiding tot drukker bij de firma C. Groot Hz. in Nieuwe Niedorp:

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 38