-37- De verkoop van een 'welbezeijlt ligterschip' In 1733 verkopen de erfgenamen van lichter- schipper Jacob de Wilde zaliger te Edam een welbezeijlt ligterschip met op de steven de naam 'De Wilde'. Dit lichter- schip was lang over de steven 70 voeten en wijd 17,5 voet. Het schip kon 41 lasten vervoeren. Bij de verkoop van deze lichter was verder inbe grepen: 'een seijl met sijn bonnet waarvan er ankers, waarvan één touw, een touw tot het tuijanker, een gordingh en meer touwen.'1 Naar advenant twee grote drijfkompassen, drie haecken, twee boomen, een boom tot het seijl.' Een spoelputs, een dweil, een pomphaek, drie swaere boeijen, een koperde koekenpan, een metale pot Vier kannen, zowel groot als kleijn, en verder kocksgoetTaekelgoet met sijn toebehoren.Verder twee mantels, twee teerputsen, twee teerquasten, twee handquasten, twee kettinghaecks, vijf schraepers, en een ijsere pof De inventarislijst gaat verder met: twee klinkhaecks, een harpuijspotte, drie handspoelen, vier pompstocken, een uijtlegger, drie en twintig losborden, vier wiervorken, vier kloeten, een klauw, en een bijl Verder nog: staenend en lopende want' Dit lichterschip 'De Wilde' lag ter verkoop in de Nieuwe Haven van Edam, dicht bij de Oostersluis. Het werd gekocht door Dirk Quast en Leendert Lourensz van Colhorn samen voor 540: -- door Jan Smit Een VOC-schip met daarnaast een lichter. Tekening door Gerrit Groenewegen (detail), 1781 degelijk, eil een sleg Winkel, 2008

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 37