-35- Koetenburg bij de Rijd Op de gevel van de boerenhofstede, net buiten de westgrens van Nieuwe Niedorp, prijkt nog immer de naam 'Koetenburg'. f- *c3g§i Als ik op m'n sportfietsje over de Schulpweg richting Leijerdijk rij en ik zie die naam weer op de gevel staan, dan vraag ik me steeds weer af hoe men op die benaming is gekomen. Volgens mij heeft de naam natuurlijk te maken met de ligging van de boerderij pal tegen de oude waterplas 'de Niedorper Rijd'. Zo'n brok water omzoomd met brede rietkragen is een paradijs voor meerkoeten en waterhoentjes. De grote aantallen meerkoeten op de Rijd zijn natuurlijk aanleiding geweest om op de voorgevel van de boerderij van de familie Kooij de naam 'Koetenburg' te schilderen. Tenminste, dat dacht ik lange tijd, maar de werkelijkheid is wel even anders. Het is al weer enige tijd geleden dat ik op een ochtend in de oud-rechterlijke archieven van de stede Niedorp zat te neuzen en opeens de naam 'Coetenburg' voorbij zag komen. In een akte van de Niedorper secretaris Beets uit 1744 stond te lezen dat ene Cornelis Bregman opdracht krijgt, "ingevolge de last en de procuratie op 23 juli 1740 op hem gepasseerd voor de notaris Jacob van Bodeghem en zekere getuigen binnen Alkmaar om voor de Hoog Welgeboren Heer Renerus Josephus Chevallier van Zinzerling, zoon van wijlen de Hoog Welgeboren Heer Franciscus Adolphus Baron van Zinzerling, in zijn leven plenipetentiarus van Zijne Keijzerlijke en Catholijcke Majesteijt bij Haar door Jan Smit Koetenburg De boerderij is door brand verloren gegaan, waarna de huidige boerderij verrees. Het molentje moest waarschijnlijk gashoudend water omhoog pompen uit de brongasput

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 35