-32- Was het al zo lang geleden, dat ik het hoofdstuk Dirck Rembrantsz van Nierop afsloot met een artikel over het testament van onze geleerde Niedorper? Ik kon het bijna niet geloven, maar na controle bleek toch echt dat het laatste beetje info over Dirck Rembrantsz van Nierop in blad nr. 38 van mei 2002 had gestaan. Dirck heb ik dus aardig wat jaartjes verwaarloosd, maar vanaf heden zijn we aan een nieuw hoofdstuk over Dirck Rembrantsz van Nierop begonnen. Dirck Rembrantsz van Nierop tekende, naast zijn andere werkzaamheden, ook zeekaarten in wassende graden. In november 2000 maakte ik daar reeds melding van. Eric Schliesser wist de Wassende Graade Paskaert van alle zeekusten van Europa van Dirck Rembrantsz van Nierop op de kaartenzaal van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam boven water te krijgen. Jan Werner viste de kaart na wat zoeken uit één van de ladekasten. Ik denk dat ze er op de kaartenzaal toen pas achter kwamen dat ze met deze kaart van Dirck Rembrantsz van Nierop één van de Nederlandse topstukken op cartografisch gebied in handen hadden. J.A. Leerink en W. Voorbeijtel Cannenburg hadden zestig jaar geleden al over deze kaart bericht en J. Smit in november 2000, maar aangezien deze kaart niet in de catalogus van de bibliotheek vermeld stond, wist bijna niemand van het bestaan van deze kaart af en bleef dit topstuk verborgen tussen de 150.000 andere kaarten van de universiteitsbibliotheek. In een cartouche aan de onderkant van deze Europese kustenkaart staat dat ze is geteeckent door D. Rembrantz v Nieropen uitgegeven bij de boekverkoper Pieter Goos op 't Water in de Vergulde Zee-Spiegel te Amsterdam. Het is zo goed als zeker dat de kaart uit 1657 stamt. Daarnaast schreef Dirck Rembrantsz van Nierop in één van zijn aenhangselsdat hij in de periode 1657-1660 nog twee kaarten tekende, zogenaamde 'overseylers'Ze zijn van respectievelijk 'Oost Indien Wassende-Graade Paskaert, Vertoonende nevens het Oostelyckste van Africa, meede de Zeekusten van Asia van Cape de Bona Esperanga tot Eso boven Japan, te Amsterdam by Pieter Goos op het Water inde Vergulde Zeespiegelen als derde kaart de 'Westindische Paskaert, waer in de graden der breedde over wedersijden vande middellijn wassende so vergrooten dat die geproportioneert sijn tegen hunne nevenstaende graden der lengte, vertonende behalve Europaes zuydelijcste alle de zeekusten van Africa en America, begrepen in 't octroy bij de H.H.H. Staten Generael der Vereenighde Nederlanden, verleent aende generale West Indische Compagnie, mitsgaders die van Peru en Chili, inde Grootte Zuijd-Zee, gedruckt t'Amsterdam inde Vergulde Zeespiegel' Van deze drie paskaarten, alle drie in mooie kleuren afgezet, die via de verzameling Muller in de collectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap terecht kwamen en uiteindelijk in de KNAG-UB Amsterdam-verzameling bewaard worden, heb ik via de heer Adrie Ligthart drie mooie kaartafdrukken in mijn bezit gekregen. Portret Pieter Rembrantsz Via de heer Ligthart is er onlangs ook nog een onbekend portret van Pieter Rembrantsz van Nierop aan de vergetelheid ontrukt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 32