-30- mevrouw Dankaart lezen we over het Oude Niedorp uit het midden der 19e eeuw het volgende: Oude Niedorp heeft nooit een burg gekend, laat staan een dwangburcht van Floris V. Er is duidelijk sprake van een verwarring met Oudorp. Daar lag de befaamde Nieuwburg waarvan helaas geen steen is overgebleven. Flet terrein is echter opnieuw voorzien van een ringgracht en kan vrij bewandeld worden. Je treft het bijna letterlijk op een steenworp afstand van Oudorp, tussen de Munnikenweg en de Het gebied van de kastelen bij Oudorp Hoornsche vaart. Aan die oude Munnikenweg is ook nog de plek van de vroegere Middelburg aangegeven, zodat men gemakkelijk twee historische plaatsen vlak bij elkaar kan bezoeken. (Het terrein van een derde burg, de Torenburg, zou in de 19 eeuw vergraven zijn bij de aanleg van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal.) Dezelfde verwarring tussen Oudorp en Oude Niedorp bleek enige tijd geleden ook op het internet. Op een historische site die ons iets over Oude Niedorp wilde vertellen, werd opnieuw Van der Aa uitvoerig geciteerd. Jaap van Beek had gelukkig de mogelijkheid om deze foutieve informatie te verwijderen. Het internet blijkt een fantastische en vrijwel onbeperkte informatiebron, maar laat Het terrein van de Nieuwburg met informatiebord zich ook kennen als een verza- Oude Niedorp of Oude Nieuw dorp, is een dorp in de Niedorperkogge. Het dorp ligt op drie uur en een kwartier gaans van Alkmaar. Het wordt door vruchtbare weiden en akkers omgeven. Men telt er 45 woningen en ruim 210 inwoners die veelal leven van de landbouw en de veeteelt. De graaf van Holland, Floris V, liet bij het dorp een burg stichten en een dijk aanleggen die deze burg met Vronen en Alkmaar verbond... De ruim 200 hervormden in het dorp behoren tot de gemeente Oude Niedorp- Zijdewind-en-Veenhuizen. Hun kerk was voor de reformatie aan de H. Werenfridus toegewijd. Voor de reformatie bevond zich in deze kerk een prachtig doopvont. In 1814 werd de kerk kleiner dan voorheen, heropgebouwd. De doopsgezinden in het dorp behoren tot de gemeente van Oude en Nieuwe Niedorp. Hun kerk is een oud gebouw zonder orgel of toren. De dorpsschool telt gemiddeld een vijftigtal leerlingen. De jaarlijkse kermis viel aanvankelijk op de derde zondag van augustus, maar wordt sinds het midden van de 19e eeuw in juli gehouden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 30