-29- gehoor zo snel mogelijk konden worden opgemerkt en gelokaliseerd. Eigenlijk was hier sprake van precies dezelfde functie als bij onze eigen luchtwachttorens waarvan er eertijds één bij het voetbalveld van Barsingerhorn stond. (Zie ons infoblad van november 2002) We zouden apetrots zijn als we in onze omgeving nog de restanten zouden vinden van een of andere verdedigingsschans. Ongeacht of die uit de 80-jarige oorlog zou stammen dan wel uit een latere tijd. Ongeacht of die door de toenmalige vijand was aangelegd dan wel door onze voorouders. Zoiets zou met recht beschermd worden. De Schager Courant spreekt in dit geval van een 'dissonant in het platter dan platte platteland'. Het lijkt van een journalist te komen die het altijd zo poëtisch kan vertellen maar de geschiedkundige plank nogal eens misslaat. Had Historisch Niedorp nog op tijd kunnen ingrijpen? In de rubriek Gemeentenieuws van De Niedorper van 14 februari - dus drie weken na de foto van de sloop - lezen we dat we nog zes weken de tijd hebben om te protesteren! Je gelooft je ogen niet. Alsof de Schager Courant op het gemeentehuis niet gelezen wordt. Het doet een beetje denken aan een roman van Kafka. Je kunt je nog afvragen wie voor de sloop verantwoordelijk is. Was het boer Kant aan wie het stukje land met de bunker ooit is toebedeeld? Zat het hem werkelijk in de weg? Heeft hij het bedrijf van Roy van Berkel zonder meer toestemming gegeven de boel ondersteboven te halen voordat een formele toestemming was gegeven? Je kunt de vraag stellen en mogelijk iemand alsnog een hartgrondig verwijt maken. Maar je schiet er niets mee op. Weg is weg. De spijt komt later wel. Bij sommigen zelfs heel veel later. Het zal in elk geval duidelijk zijn dat men verzuimd heeft het bunkertje op de monumentenlijst te zetten. Een geval van jammer. Wat vergissingen en de vrijheid van meningsuiting Marie-Jeanne Dankaart heeft een heel aardig boekje samengesteld met de wat merkwaardige titel 'De kop van Noord-Holland en West-Friesland'. Alsof een deel van West-Friesland niet tot de Noordkop moet worden gerekend. Maar dat is bijzaak. Vrijwel alle dorpen hebben hierin een plaats gekregen met nostalgische foto's, een oud kaartje en een tekst die is ontleend aan het 'Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden' van A. J. van der Aa. Van der Aa (1792-1857) beschreef in een dertiental delen zowel de plaatsen in Nederland als in overzees gebied. Het was hem natuurlijk volkomen onmogelijk om die allemaal persoonlijk met een bezoek te vereren zodat hij uit moest gaan van door anderen verzamelde informatie. Uiteraard zitten daar ook fouten tussen. Misvattingen die hem persoonlijk niet zijn aan te rekenen. Maar die fouten worden dan weer klakkeloos door anderen overgenomen die in onze tijd eigenlijk beter zouden moeten weten. In dat aardige boekje van Nieuwe Niedorp, voorjaar 2008 door Jan Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 29