Een pijnlijke ontdekking Bij het openslaan van de Schager Courant van 25 januari 2008 werden wij, als lokale historici, buitengewoon onaangenaam getroffen door een foto. Een foto van de sloop van ons enige bouwwerk uit de oorlog '40 - '45. Het bunkertje dat zich als een kleine piramide verhief boven de vlakke landerijen tussen de Moerbeek en de Lutjewinkeler Weere. Het was meer dan een halve eeuw met rust gelaten, te ver het land in om door vandalen onder de graffiti gespoten te worden. Het enige militaire monumentje van de gemeente Niedorp. En op geen stukken na zo in het oog stekend als die grote betonnen kolos bij Schagen, die trouwens op geen enkele wijze ooit heeft gefunctioneerd. De tekst onder de foto vermeldt, dat onze bunker bedoeld was om de Duitse soldaat bescherming te bieden. Bescherming als de geallieerde troepen bestreden moesten worden in de Noordkop... Als dit waar zou zijn, dan waren er wel meer van die manschap- penbunkers gebouwd tussen de dorpen. In mijn artikel over verde digingswerken in ons infoblad nr. 43 (nov. 2004) wordt iets totaal anders naar voren gebracht, namelijk de belangrijke 'meetpost' waar het bij deze bunker in feite om ging. Hij lag niet voor niets midden in een stiltegebied, zodat geallieerde vliegtuigen ook met het -28- Woordelijk naar dominee Santema zou je het doopsgezinde geloof misschien kunnen typeren als 'het met verstand en Geest gebruiken van de bijbelse teksten, bewuste doop op grond van zelf gevonden geloof het eerlijk en zuiver zoeken naar de onderlinge vrede tussen mensen en daarom een afkeer van wapens en eedzweren, en vóór de zelfstandigheid van de plaatselijke kerkelijke gemeente Nieuwe Niedorp, voorjaar 2008 Literatuur o.a.: G. van der Kooi: De wynberch des Heren W.J. Kühler: Geschiedenis der Nederlandse doopsgezinden in de 16e eeuw A.J. van der Aa: Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, deel 8, 1846 Naschrift: Je ergens met een Jantje van Leiden vanaf maken betekende eigenlijk 'je er met een mooi praatje van afmaken', maar de betekenis is langzamerhand verschraald tot 'er geen werkelijke moeite voor doen'. Wat betreft de zogeheten Niedorperkogge: deze omvatte in het verleden de bannen (gemeenten) Nieuwe Niedorp, Winkel en Oude Niedorp. De invloed van Menno Simonsz is zeer groot geweest. In alle werelddelen treffen we doopsgezinden aan. Hun aantal wordt op ca 1,3 miljoen geschat. (Vergeleken met zo'n 1,3 miljard islamieten is dat weer betrekkelijk weinig). Tot de meest strenge 'afgesplitste' mennonieten worden de 180.000 amish in de VS gerekend. Als de beroemdste doopsgezinde Niedorper beschouwen we Dirck Rembrantsz van Nierop, onze astronoom uit de 17e eeuw. door Jan Keuken De sloop in uitvoering (foto Schager Courant)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 28