-27- Matthijsz was al veel eerder omgekomen bij een uitval uit de belegerde stad. Uiteindelijk werden de leiders gefolterd tot de dood erop volgde om vervolgens in drie kooien te worden opgehangen aan de toren van de Lambertikerk. Men liet ze daar expres nog een halve eeuw hangen. Hoe ging het intussen in het noorden van Holland? Enkele Monnickendammers waren in Amsterdam betrapt op het kopen van wapens. Wellicht was dat de reden dat de Regering zo'n 300 a 400 soldaten Waterland instuurde om daar eindelijk eens orde op zaken te stellen. De anabaptisten vluchtten met hun bootjes het waterrijke gebied in of probeerden via Monnickendam de Zuiderzee te bereiken. Velen werden gesnapt, hun huizen afgebroken of verbrand, maar het krijgsvolk misdroeg zich zodanig dat het na twee weken vervolging moest worden afgedankt. Vanuit Waterland werd nu met zo'n 60 betrouwbare knechten de strafexpeditie voortgezet naar de Niedorperkogge. Daar vluchtte men uiteraard ook alle kanten op. Bij Kolhorn probeerde een vijftal vervolgers acht mannen en zes vrouwen te grijpen. Maar die lieten zich niet gewillig pakken. Ze sloegen geducht van zich af en namen de benen. In Barsingerhorn moesten de vervolgers de wijk nemen tot in de kerk, omdat de dorpelingen enkele gevangenen niet bepaald zachtzinnig wilden ontzetten. Een paar dagen later werden drie personen die gewond waren geraakt bij Kolhorn alsnog ingerekend. Bewoners uit Nieuwe Niedorp werden nu gedwongen een galg op te richten aan het begin van de weg naar Schagen (de huidige Oosterweg). Zonder vorm van proces werden de drie gewonden hier gehangen om weer eens als schrikwekkend voorbeeld te dienen. Hun namen zijn me jammer genoeg niet bekend. Er kunnen aan dit verhaal nog talloze gebeurtenissen worden toegevoegd die het extreme begin van de doopsgezinde kerk illustreren, maar het lijkt me genoeg. Vooruit, nog eentje dan: Gerrit Ysbrantsz en zijn vrouw waren door het Hof gedaagd en wegens absentie gebannen. Maar ze raakten bij een razzia in Nieuwe Niedorp, maart 1535, gewond bij hun arrestatie. De volgende dag werden ze, opnieuw zonder proces, door de beul Jan Gobelon opgehangen. Hij kreeg voor elk een gulden. Om het latere vervolg wat samen te vatten: de geest bleef vaardig. Soms wat aan de wraakzuchtige kant, soms aan de vredelievende. De eerste richting overleefde zichzelf niet, de tweede wel. Onder Willem van Oranje, ten tijde van de 80-jarige oorlog, werden de doopsgezinden niet meer vervolgd en steunden ze de politiek van Willem. Als belangrijkste figuur van de vredelievenden moet nog worden genoemd de voormalige priester Menno Simonsz (1496-1561). Niet voor niets werd er tot ver in de vorige eeuw gesproken over men(n)isten en men(n)istenkerken. In de Zijpe bij Burgerbrug vinden we de Mennistenbuurt

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 27