-19- De ongelofelijke achtergronden van onze doopsgezinden over fundamentalisme en martelaren uit de 16e eeuw De kerkjes Wie iets verder kijkt dan zijn neus lang is heeft natuurlijk al lang opgemerkt dat er behalve katholieke, hervormde en gereformeerde kerken ook nog doopsgezinde kerken bestaan, om over die andere christelijke gebedshuizen maar te zwijgen. Het hangt er een beetje vanaf of zo'n teruggetrokken kerkje in een dorp of stad, of zelfs daarbuiten, nog aanwezig is en voor de eredienst wordt gebruikt. In Nieuwe Niedorp is dat nog steeds het geval. De voormalige pastorie mag dan kort geleden zijn afgestoten, aan het kerkgebouw zelf wordt tot in detail het nodige onderhoud gepleegd. Binnenin heerst een opvallend harmonische sfeer waardoor de leden zich er helemaal thuis voelen. Het zou spijtig zijn als dit gebouw ooit verloren zou gaan. Maar het is natuurlijk geen geheim, dat het met de algemene christelijke kerkgang in ons land al jaren problematisch gesteld is. Als we naar onze omgeving kijken merken we op dat de kerk in Barsingerhorn al weer geruime tijd geleden in een particuliere woning is veranderd. Zij het met volledig behoud van het buitenaanzicht. Dus wat dat betreft toch nog mooi passend bij het jaar 2008, dat dit keer de aandacht vraagt voor het Behoud van het Religieus Erfgoed Het dorp had trouwens in het verre verleden twee doopsgezinde gebedshuizen, ook wel 'Vermaningen' genoemd. Een voor de Friezen en een voor de Vlamingen, twee nogal verschillende richtingen. Vooral in Friesland heeft dat verschil in opvatting, eeuwen geleden, een enorme tweestrijd veroorzaakt. Veel doperse Vlamingen, gevlucht naar het noorden van ons land, vonden de persoonlijke verantwoordelijkheid van ieder door Jan Keuken Doopsgezinde kerk te Nieuwe Niedorp, achterkant Doopsgezinde kerk te Barsingerhorn Hoofdingang

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 19