ze doen verdwijnen. De Duitse graaf Zeppelin was een van de eersten die een goed bestuurbaar luchtschip wist te bouwen en de Duitsers waren daar niet weinig trots op. De "Zeppelin" was daar een tijd lang hèt troetelkind. Bar veel geld is eraan besteed en het is uiteindelijk op niets uitgelopen. Het luchtschip moest het afleggen tegen de vliegmachine. De spoorwegen hebben, tenminste hier in Nederland, de stoomaandrijving laten varen en de elektrische trein is er voor in de plaats gekomen. Op enkele trajecten worden motortreinen (diesel) gebruikt. In de jaren even voor en na de oorlog van 1914-1918 zijn wij, bewoners van het platteland, ook in staat gesteld van nieuwe uitvindingen te genieten. Zo kreeg Nieuwe Niedorp samen met Winkel en Oude Niedorp een gasfabriek in 1913 en enige jaren later waterleiding en elektriciteit. Onze straatverlichting bestond in mijn jeugd uit petroleumlantaarns, later gas, en in de periode dat ik wethouder was, van 1945 tot 1957, zijn de laatste gaslantaarns opgedoekt. De straatverlichting is toen geheel elektrisch geworden. Ook zijn in die tijd alle woningen aangesloten op de waterleiding, wat soms nogal behoorlijke kosten met zich meebracht voor de gemeente, omdat een groot deel daarvan behoorde tot de zogenaamde onrendabele gebieden. De kosten van aanleg moesten voor het grootste deel door de gemeente worden betaald. Daar werd geld voor geleend met een lange aflossingsperiode. Enkele jaren geleden heeft het Provinciaal Waterleidingbedrijf de resterende kosten op zich genomen. Een mooi besluit! Ook de radio werd gemeengoed en na de oorlog de televisie. Als je nu geen televisie hebt ben je niet bij de tijd! Maar wij hebben het niet! Er kwam nog meer: De atoomsplitsing en daardoor de atoomkracht werd uitgevonden. Ja, en door wie? Dat is eigenlijk een heel vraagstuk. Jaren geleden reeds produceerde het Franse echtpaar Curie, van wie de echtgenote een Poolse was, na een lange reeks van proefnemingen het radium. Curie overleed door een ongeluk. Hij werd door een paard en wagen overreden. Zijn vrouw zette de proeven voort en daarna haar dochter. De moeder is als Madame Curie, de ontdekster van het radioactieve radium, de geschiedenis ingegaan. Het doorlichten in ziekenhuizen was aan deze ontdekking te danken. De bekendste figuur die zich in de periode 40-45 met radioactiviteit heeft bezig gehouden is ongetwijfeld Einstein. Toen de oorlog met Duitsland was afgelopen maar Japan nog geen zin had de wapens neer te leggen, gebeurde er in augustus 1945 iets verschrikkelijks voor Japan. Zodanig dat het door de knieën ging. Het oude keizerrijk legde het hoofd in de schoot nadat Amerika een atoombom op Hiroshima liet vallen en vijf dagen later op Nagasaki. Deze bommen ontwikkelden een vernietigende kracht en hitte zoals nimmer tevoren was beleefd. De mens had iets uitgevonden waarmee hij in staat was de hele aarde te verwoesten. En nu heeft niet alleen de VS deze vreselijke wapens, maar Rusland en China ook. En er volgen er meer. Of die wedloop nog niet genoeg is hebben we ook nog de wedijver tussen Rusland en Amerika in het veroveren van de Ruimte, de kosmos. Het eerst wist Rusland een bemand ruimtevaartuig de ruimte in te schieten door middel van een raket. Het was de astronaut Gagarin die voor het eerst buiten de dampkring om de aarde cirkelde en goed en wel weer op de aarde wist te landen. Dat hadden de Russen in elk geval gewonnen. -18-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 18