-15- opgestapeld en naar de veiling heeft gebracht. En daar moesten ze weer in een spoorwagon met de andere inzendingen, en daarna op weg naar Utrecht. Er moest dus heel wat mee gebeuren voor ze op de plaats van bestemming waren. Ik ben er niet bij geweest toen Woudt met zijn vrachtje op het veilingterrein arriveerde. An ders was ik bepaald enige ponden gegroeid, want die 1000 kg bewaarkool was zo mooi en zo gelijk van stuk. "Het kon niet beter", zeiden allen die ze zagen. De transportarbeiders, de koop lieden, de leden van het veilingbestuur en andere bouwers die toen toevallig daar aanwezig waren, waren unaniem in hun oordeel: 't kon echt niet beter. In Utrecht hebben Langedijkers die 1000 kg mooi opgetast in een Langedijker puntertje. En zo lag de kool van P. Zwagerman te glanzen in de nieuwe veiling te Utrecht. Het was een specifiek Langedijker product, maar kwam uit Nieuwe Niedorp. Ik hoef niet te zeggen dat die 100 zonder tegenspartelen werd betaald. Ook de voorzitter was het er mee eens. Enige weken later ontving ik de centen op het betaalkantoor. Het was 14 november 1928. Zo langzamerhand ben ik gekomen aan het einde van deze herinneringen, maar ik wil toch nog iets schrijven over hetgeen in deze eeuw en iets daarvoor is gebeurd. Tegen het eind van de 19e eeuw kwam het rijwiel in gebruik. Het rijwiel is, als je het goed beschouwt, een wonder van staal en rubber, omdat het de mens in staat stelt zich snel te verplaatsen, enkel en alleen door z'n eigen lichaamskracht. Nadat de fiets, zoals dat ding al spoedig genoemd werd, van luchtbanden en een ketting was voorzien, had het reeds bijna z'n volmaaktheid bereikt. Later zijn er nog betrekkelijk kleine veranderingen en verbeteringen aangebracht, maar het oorspronkelijke idee is eigenlijk hetzelfde gebleven. Verbeteringen waren in plaats van de blokketting de rollerketting die veel lichter gaat en verder de kettingkast die de slijtage van de ketting tot een minimum beperkt. Dan moet genoemd de terugtraprem en de 2 of 3 versnellingsnaaf. In Hoogkarspel heb ik ze nog zien rijden op een fiets met een heel hoog voorwiel en klein achterwieltje. Je trapte gewoon het voorwiel in het rond; er kwam geen ketting aan te pas. Daarna kwam de fiets met de ketting en massieve gummibanden. De lantaarn werd al spoedig van een kaarslantaarn in een acetyleenlamp veranderd. Prachtige solide dingen waren er bij. Vooral Engelse merken muntten uit door soliditeit en een prachtige uitvoering. De bekende merken waren de Solar en de Lucas waarvan de laatste uit Engeland kwam. Of de Solar ook Engels fabrikaat was, weet ik niet. De laadplaats bij de veiling van Noord-Scharwoude, tegenwoordig Veilingweg

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 15