doodbloeden', om reden dat het voorzieningenpeil volstrekt onvoldoende was geworden, kwam deze voorspelling voor ons dorp gelukkig niet uit. In het rapport van het I.M.K. [9] wordt opgemerkt: "Zowel in Nieuwe Niedorp als in het nabijgelegen Winkel is sprake van een verspreid liggend winkelaanbod aan de lintbebouwing terwijl een geconcentreerd winkelaanbod voor de consument het meest aantrekkelijke is. Een supermarkt vervult daar een belangrijke rol in en is niet meer weg te denken uit het winkelaanbod". Het in 1993 geopende winkelcentrum tussen de dorpen Nieuwe Niedorp en Winkel met 22 winkels waaronder een supermarkt, draagt duidelijk bij aan het voorzieningenpeil voor beide doipen. Het winkelaanbod met branches waar in het verleden nog op werd gehoopt is nu werkelijkheid geworden. Dit betekende een ware opleving voor het kopen in eigen dorp en gemeente. Per auto inkopen doen in omringende plaatsen is sterk verminderd, er blijkt juist sprake te zijn van het tegenovergestelde. Uit omringende plaatsen komt men nu naar Niedorp om daar boodschappen te gaan doen. In 1998 is er overigens een tweede supermarkt bij gekomen, de 'Aldi' liet een leeggekomen 'Doe het zelf'-zaak aan de Dorpsstraat verbouwen tot een zelfbedieningszaak. Voor zowel Nieuwe Niedorp als Winkel is er geen sprake van 'doodgebloede' dorpen mede door toegenomen woningbouw die beide dorpen aan elkaar deed groeien tot een gezamenlijk aantal van 6200 inwoners, een aantal dat nog groeiende is. 'De verdwenen middenstand' in Nieuwe Niedorp Uitgezocht door: Bert Kuiper en Aat Wit. Beschreven door: Aat Wit, namens de stichting 'Historisch Niedorp'. -12- Geraadpleegde literatuur en archieven 1Agrarisch plan voor Noord-Holland. Deel 2 [Dec. 1963.Blz. X 30-99. 2. De kleine middenstand in Nederland. Door J .H. Pompé. 3. 'Historisch Niedorp', infoblad nr. 27, nov. 1996. 4. Ingekomen en verzonden post van de gemeente Nieuwe Niedorp. Periode 1850-1940 gedeeltelijk in kopie bij Aat Wit Nieuwe Niedorp. 5. Jaarverslag 1925 van de coöperatieve verbruiksvereniging 'Tijdgeest' te Winkel. 6. Kadaster Nieuwe Niedorp tot 1975. 7. Kohier van de Hoofdelijke omslag 1922 van de gemeente Nieuwe Niedorp. 8. Notulenboek 1934-1939. Algemene Armenadministratie Nieuwe Niedorp. 9. Onderzoeksrapport voor het winkelaanbod in de gemeente Niedorp, febr. 1991. Uitgevoerd door het Instituut Midden-en Kleinbedrijf, IMK. 10. Persoonsregister en woningregister van de voormalige gemeente Nieuwe Niedorp. 11Portret van de middenstand 'Een aflopende zaak'Door Gert Jan Aalders en Bert Jansen, Groningen. 12. 'Zo zag en zie ik Nieuwe Niedorp', door Rein Rougoor. 1975. 13. 'Lijst of kohier van alle families of huishoudingen in de jurisdictie van Nieuwe Niedorp' in 1742. 14. Volkstelling 1960.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 12