Zijn weduwe verliet de winkel in 1950. Tot de afbraak van het pand in 1957 hebben er tijdelijk nog enkele gezinnen in gewoond. Op de plek van deze vroegere bakkerij en het erf tussen de bomen, staan nu de woningen Dorpsstraat 85 en 87. Eveneens aan de 'Hoogzijde' van de Dorpsstraat was in 1832 de bakkerij van Jacob Schoon in de woning C 53, later C 71, gehuisvest. Zijn zoon Pieter Schoon volgde hem op. Daarna kwam als bakker Abraham Wit en in 1870 Jan Kok. Als die in 1883 komt te overlijden wordt zijn vrouw Elisabeth Rezelman de bakster. Kort voor haar man kwam te overlijden was het woonhuis met bakkerij herbouwd. Vermoedelijk werd zij met de werkzaamheden bijgestaan door weduwnaar Arie Bakker met wie Elisabeth in januari 1893 hertrouwde. In 1903 verkoopt Elisabeth Bakker-Rezelman de bakkerij aan Jacob Langereis. Deze stopt er in 1912 mee en doet de zaak over aan Pieter Visser. Die blijft dan bakker tot 1946 waarna Cornelis Kramer uit Beverwijk de zaak overneemt hierin bijgestaan door de bakkersknecht Hendrik Duifs. Later wordt hij met broodventen geholpen door zijn vrouw. In 1972 stopt bakker Kramer met zijn bakkerij aan de Dorpsstraat 171 en aanvaardt een baan als werknemer bij Verkade in Zaandam. Hij vertelde toen te zijn gestopt om een rustiger en regelmatiger leven te krijgen met vaste werktijden waarbij je van een goed salaris en sociale voorzieningen verzekerd zou zijn. In de bakkerij vroeger genummerd D 59 thans Dorpsstraat 68 aan de 'Laagzijde', was van ongeveer 1880 tot 1883 Aagje de Jongh, de weduwe van de onderwijzer Meijert Wijn, de bakkerin. Haar zoon Meijert Simon zal de bakkerswerkzaamheden wel verricht hebben, hij was namelijk bakker van beroep. Toen zijn moeder in 1883 naar Schagen vertrok nam Meijert de bakkerij over van Jacob Vis uit de Moerbeek. Bakker aan de 'Laagzijde' werd in 1883 Hark Schoorl uit Oudkarspel. Hij bleef dat tot 1900. Hendrik Boon die zijn beroep van visser veranderde in dat van bakker nam de zaak van Schoorl over. In 1929 volgde zijn zoon Jan Boon hem op als brood-, koek- en banketbakker. Deze verkocht zijn bakkerij in 1943 aan Jan Smit. Deze bleef bakker in het dorp tot 1962. Onder meer door ziekte in zijn gezin was hij genoodzaakt met de bakkerij te stoppen. Een koper voor de zaak meldde zich niet aan met gevolg dat er opnieuw een winkelpand als woonhuis werd verkocht. In 1880 verkocht Jan Wiers zijn arbeiderswoning genummerd D 45, thans Dorpsstraat 112, aan Frans Schuitenmaker uit Venhuizen. Deze liet de woning tot een bakkerij verbouwen. Drie jaar later vertrok hij al naar Brielle. De zaak werd gekocht door Jantje Bakker die in april 1882 weduwe was geworden van Pieter Veer, bij leven bakker in de Moerbeek. Jantje vertrok in 1890 naar Aalsmeer. Klaas Bruin uit Abbekerk volgde haar op. Dit was echter van korte duur want in mei 1892 kocht Herke Houter de bakkerij. Voordien was die nog bakker aan de Langereis en Terdiek geweest. In 1901 nam Paulus Schekkerman de bakkerij van hem over. In later jaren was hij tevens ijsverkoper. Pieter Compas volgde hem op in 1947. Zijn zwager H. Couvert kwam bij Compas in dienst als bakker en betrok de bakkerij. Drie jaar later nam Couvert het winkelpand met huishoudelijke artikelen, speelgoed en galanterieën over aan de Dorpsstraat 199, en verliet de bakkerij. Compas vertrok van Terdiek en ging in de bakkerij te Nieuwe Niedorp wonen. Hij stopte daar in 1970 als bakker en aanvaardde elders als werknemer een andere baan. -10- Nieuwe Niedorp, april 2008

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2008 | | pagina 10