Staten. Deze stelde het gemeentebestuur in het gelijk. Vervolgens werd er tegen die beslissing beroep aangetekend bij de kroon. Op 7 september 1947 verklaarde de kroon het beroep ongegrond. De rector vermeldt op 9 september 1946 in de notulen, dat de gemeente Nieuwe Niedorp op alle manieren tegenwerkte om niet tot de bouw van een r.-k. school te komen. "Men wil nu het patronaatsgebouw bij het klooster tot een school verbouwen." "De pas benoemde burgemeester" (J.Baken), zo noteert de rector, "stelt zich voorzichtig en afwachtend op". Er wordt ten einde raad besloten om 13 kinderen voorlopig naar de r.-k. school in 't Veld te sturen. Schoolstrijd verstoort plaatselijke verhoudingen De opmerking van de heer Poland, dat de school die de r.-k. leerlingen bezochten per 1 augustus 1946 zou worden opgeheven, vereist enige toelichting. Met de onderwaterzetting van de Wieringermeer in april 1945 vluchtten veel inwoners naar gemeentes aan de rand van de polder. Zowel in Nieuwe Niedorp als Winkel, Kolhorn en Aartswoud hadden veel voor het water gevluchte gezinnen met hun kinderen onderdak gevonden. Hoofdonderwijzer de heer Alders had enige tijd later van het gemeentebestuur in Nieuwe Niedorp toestemming gekregen de in mei 1932 leeggekomen oude school naast de kerktoren aan de Dorpsstraat, in gebruik te nemen voor het geven van onderwijs aan kinderen uit de Wieringermeer. Omdat er kinderen op de school kwamen van verschillende geloofsovertuigingen werd het een neutrale school genoemd. Het uit de Wieringermeer afkomstig personeel was rooms-katholiek. Tot het takenpakket behoorde ook de godsdienstles. Dit laatste was mogelijk de reden dat r.-k. ouders uit Nieuwe Niedorp een 13-tal kinderen niet meer naar de school in 't Veld lieten gaan, maar vanwege de kortere afstand naar de zogenaamd "neutrale Wieringermeerschool" stuurden. Aangezien dat laatste zonder medeweten en toestemming van het gemeentebestuur had plaatsgevonden, leidde dit tot heftige discussies met als gevolg wederzijdse verwijten en verdachtmakingen over en weer. Dit ontlokte raadslid L. ter Haar de uitspraak dat de schoolstrijd een slechte invloed zou hebben op de plaatselijke verhoudingen. Helaas bleek deze uitspraak bewaarheid te worden. Op 23 augustus 1946 kwam de nieuw gekozen gemeenteraad bijeen. Het eerste agendapunt betrof de benoeming van een tweetal wethouders. Namens de Partij 1 van de Arbeid verklaarde de heer Gaijaard dat zijn partij niet samen wenste te werken met de r.-k. fractie. "Dit vanwege de vrij scherpe strijd die ontstaan is om de te stichten tweede r.-k. school." Ook de heren Leegwater en Verver van de r.-k. fractie lieten echter weten niet aan de stemming te zullen deelnemen. Tot wethouders werden gekozen de heren G. Gaijaard(P.v.d.A) en P. Zwagerman (Algemeen Belang). Herhaalde bouwaanvraag voor R.-K.school afgestemd Pater rector De Wit gaf de moed niet op en zorgde dat begin november opnieuw een aanvraag voor het bouwen van de school was ingediend bij de gemeente. Op 31 januari 1948 kon de raad zich er over uitspreken. B en W adviseerden medewerking te verlenen, omdat het vereiste minimum aantal van 50 leerlingen ruim werd overschreden. Meerdere raadsleden stelden de vraag of er echt niets was om het bouwplan te kunnen afwijzen. De burgemeester zei nadrukkelijk "neen, de aanvraag is volmaakt in orde." De raad gaf echter geen gehoor aan deze woorden en stemde het voorstel, tegen beter weten in, af. De krant trok hieruit de conclusie, dat vergaand -7-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 7